Google, Kişisel Dosya Ambarı GDrive’ı Hizmete Soktu Mu?

Google bundan bir süre önce yakında kullanıcılara yönelik bir “sanal disk” hizmeti sunacağını vaat etmişti. Gerçi internet devi buna benzer bir hizmeti zaten sunuyor ancak şimdilik yanlıca Google Docs ve PDF biçimindeki dosyaları yükleyebiliyorsunuz. Artık sanal diske istediğiniz her türden dosyayı yükleyebilirsiniz. Tek şart dosya boyutunun 250 MB’dan daha fazla olmaması.

Google 1 GB depolama kapasitesini bedava sunuyor. Bundan sonraki her gigabayt için senelik 0.25 Dolar ödemek zorundasınız ancak gördüğünüz gibi bu çok da büyük bir para değil. Örneğin 100 GB için yıllık 25 Dolar ödemeniz yeterli. Üstelik satın alacağınız depolama alanı tüm Google web uygulamaları ile (Picasa dahil) kullanılabilecek. Öte yandan Microsoft’un 25 GB SkyDrive veya Dropbox’un 2 GB bedava alan sunması, GDrive’ın önünde önemli bir engel teşkil ediyor.

Ne yazık ki biz GDrive dedik ama Google Docs’un yöneticisi Vijay Bangaru’nun TechCrunch’a yaptığı açıklamaya göre bu hizmet GDrive değil. Her türlü dosyayı depolayabiliyoruz ama GDrive diye bir şey “yokmuş”.

Google’ın bu yeni hizmetle ne yapmaya çalıştığını bilmiyoruz fakat gelecekteki GDrive için bir “deneme sürüşü” olabilir.   

Bir cevap yazın