Google JPEG Yerine WebP Formatını Geliştiriyor

İnternetin en çok tercih edilen resim formatı JPEG’in günleri sayılı mı?

GoogleJPEG internetin en stabil resim formatıdır. Hatta internetin yeni yaygınlaşmaya başladığı yıllarda bile resimleri dijital platforma aktarmak için JPEG formatı kullanılıyordu. Yani JPEG formatı bir hayli yaşlandı artık.

Bu gerçeğin fakında olan Google, JPEG formatının yerine daha yeni ve daha iyi bir format getirmek istiyor.

Google, geçen sene geliştirmeye başladığı VP8 tabanlı WebP’nin JPEG’in yerini alacağını umuyor. Aslında sıkıştıırlmış videolar için kullanılan VP8 teknolojisini Google, daha ufak boyutlu ve daha etkin bir resim formatı için adepte etmeyi başarmış gözüküyor.

chromium.org’un blog sayfasında WebP için yapılan testler şöyle açıklanıyor.

VP8’in teorideki faydaları açıktı, ama bunları gerçek dünyada test etmemiz gerekiyordu. Geliştirdiğimiz formatın etkinliğini test etmek için internet üstünden 1.000.000 resim (çoğunlukla JPEG, GIF ve PNG fomatında) indirdik ve gözle görülecek bir görüntü kaybı olmadan  VP8 ile yeniden kodladık. Sonuç olarak, resimlerin boyutunda %39’luk bir azalma oldu.

Google, açık kaynak kodlu VP8’in geliştiriciler tarafından daha da geliştirilebileceğini umuyor.

Google’un WebP ile amacı, internet trafiğinin %65’ini oluşturan resimleri herhangi bir kalite kaybı olmadan daha ufak boyutlu hale getirerek, internet bant kullanımını düşürmek.

WebP ile günümüzün resim formatlarını karşılaştıran resimlere buradan ulaşabilirsiniz.

Hatırladığım kadarıyla, JPEG formatının yerini alacak yeni bir format geliştirmek için yapılan ilk girişim değil WebP. Ama bundan önceki denemeler pek başarıyla sonuçlanmamıştı. Bakalım Google’un WebP formatı başarılı olabilecek mi? Yoksa daha nice yıllara JPEG demeye devam mı edeceğiz.

Bir cevap yazın