Google İnternette 16 TB Depolama Hizmeti Satıyor

Çoğunuzun belki yedi küsür gigabaytlık gmail hesabı var. Bununla beraber e-posta hesaplarını sırf veri yedeklemek için kullananlar, hatta bunu bir paylaşım aracı olarak kullananlar bulunmakta. Öte yandan e-postaların internette veri yedeklemek için pek uygun olmadıklarını söyleyebiliriz. Küçük dosyalar için e-posta depolama alanları kullanılabilir ama büyük dosyalar için internetten erişebileceğiniz “bir sabit diske” ihtiyacınız var. Google böyle bir hizmet sunuyor fakat bedava değil.

Küme bilişim sistemleri (cloud computing) dediğimiz her geçen gün uygulama alanları hızla artan bu tip hizmetler internet hızlandıkça daha da kullanışlı oluyorlar. Öyle bir gün gelecek ki yanımızda sadece bir ekran ve klavye taşımamız yeterli olacak. Diğer tüm donanımlara internetten erişebileceğiz.

Google bu hizmeti yaklaşık iki yıldır sunuyor fakat hizmetin şu anki durumunu ve fiyatları sizlere bildirmek istedik. 20 GB’lık bir alanı yıllık 5 Dolar gibi cüzi bir fiyatla kullanabiliyorsunuz. Kapasite katlandıkça fiyatlar da katlanıyor ve 8 TB depolama alanı için yıllık 2048 Dolar ve 16 TB depolama alanı için ise 4096 Dolar ödemeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın