Google+ İlk İzlenimler

Rakiplerin rahat koltuklarından kalkma zamanı gelmiş olabilir.

Google’ın Facebook’a sert yanıtı; tüm Google hizmetlerini koca bir sosyal ağa dönüştürecek olan Google+ hizmeti başladı ancak şimdilik herkese açık değil. Eğer bir davet sahibi değilseniz Google+ sayfasına gittiğinizde haberdar edilme seçeneğiyle karşılaşıyorsunuz, ancak hizmetin çok yakında herkese açık olacağını biliyoruz. Kısacası akla gelen her Google hizmetinin tepesinde yeni bir durum çubuğu göreceğiniz günler yakın.

Google+ Durum Çubuğu

Google+ durum çubuğu.

İzlenimler demişken bakalım Google+’ta bizi hangi sürprizler bizi bekliyor:

  • Tasarım: Bildiğimiz Google estetiği. Ferah, boşlukları bol, minimalist tasarım. Şikâyet gelmeyecek olsa da gözlere şenlik bir durum da yok.
  • Kullanılabilirlik: Google+ her şeyin itiş kakış tıkıştırıldığı bir hizmet değil. Gezinmesi kolay, tuşlar kendilerini anlatıyor, birkaç dakika kurcalayınca çözemeyeceğiniz bir yanı yok.
Google+ İkonlar

Google+ hizmetine ait ikonlar, kendilerini anlatıyorlar.

  • Google+ Stream:  Google+ hizmetinin özünü aslında yeni bir icat olmayan Stream (haber akışı) oluşturuyor. Google Buzz veya Facebook haber akışından pek de farkı yok.
Google+ Haber Akışı

Google+ Strem (haber akışı)

  • Google+ Circles: Circles (çember) iyi düşünülmüş bir grup oluşturma hizmeti; en azından Twitter veya Facebook arkadaş listesi oluşturmaktan çok daha kolay. Sürükle bırak desteği hoş olmuş ve şirin animasyonlar ürüne kişilik kazandırmış. Ancak insanların arkadaş grupları oluşturmak için can atmasına yol açacağını da sanmıyoruz.
Google+ Circles Editör

Google+ Circles ve sürükle bırak desteği.

  • Google+ Profiles: Google+ Profiles (profiller) şimdilik Profil bilgilerinizi yeni sisteme aktarmaktan öte bir şey yapıyor gibi görünmüyor. Google Buzz ve Google +1’lerini görebildiğiniz sekmeler yararlı. Aslında bu özellik şu anki profilimizde de vardı ancak gelecekte bu sekmelerin özelleştirilebileceğini de umuyoruz.
  • Google+ Hangouts: Hangouts (beraber takılmak) Google+ hizmetlerinin belki de en yaratıcı olanı. İnsanları grup video sohbetine ikna edebilme gücünün olduğuna derinden inanıyoruz. Görüntünün otomatik olarak konuşan kişiye geçmesi fikri, ızgara biçiminde dizilmiş birçok vesikalık görüntüden çok daha akılcı ve kullanışlı olmuş. Farklı sohbet fırsatlarını kaçırmamak için Google+ akışınıza sık göz atmanız iyi olacaktır. Eğer Google+ rayına oturacaksa, bunun en önemli vesilesi Hangouts olacak diyebliriz.
Gogole+ Hangouts

Gogole+ Hangouts video grup sohbet hizmeti.

  • Google+ Sparks: Sparks (kıvılcımlar) belki de değeri henüz anlaşılmamış en önemli Google+ işlevi. Aslında Google yeni bir öneri motorunu “çaktırmadan” devreye sokuyor diyebiliriz. Google+ hizmetlerini bir arada tutacak harç olacak Sparks, +1 tuşu gibi kullanıcı kanaati hizmetlerinden veri alıyor ve internet yayıncılığının kazanan ve kaybedenlerini belirlemede önemli rol oynaması bekleniyor. Kısacası Google +1 tuşunu her kullandığınızda içeriğin kaderini de etkilemiş oluyorsunuz, çünkü Sparks verilerinin arama sonuçlarını da etkilemesi bekleniyor. Ancak bundan bir “öneri motoru” yaratmak için öncelikle verinin birikmesi, izlenmesi, tasnif edilmesi ve anlamlandırılması gerekiyor ki bunun kısa sürede başarılmasını beklemiyoruz.
Google+ Sparks

Google+ Sparks öneri motoru

  • Google+ Photos: Bu aslında bildiğimiz Facebook fotoğraf hizmetinin görsel düzenleyici (editör) eklenmiş hali. Oldukça pratik ve iyi düşünülmüş ve hoş bir Google+ hizmeti olmuş. Belki de Instagram’dan alıncak birkaç ilhamla daha sanatsal veya kişisel fotoğrafların yaratılmasının önü açılabilir.
  • Mobile: Google+’ın mobil sürümü oldukça basit. Şimdilik yalnızca anında fotoğraf gönderimi ve Google+ Huddle (aşağıya bakınız) desteği var. Her ne kadar resimler kişisel albümünüze gidiyor olsa da, her çekilen resmin sorgusuz sualsiz gönderilmesinden rahatsız olacak kullanıcıların olacağı açık. Bunun “çöp” oluşturma riski olduğu gibi, gizliliği önemseyen ve bu kadar “bulutlarda” takılmak istemeyenler de çıkabilir.
  • Google+ Huddle: Huddle (toplaşmak) yarattığınız Circle (çember) grupları ile metin tabanlı iletişmenizi sağlayan bir özellik. Temelde yararlı olsa da, heyecan yaratacağı söylenemez. Şimdilik emektar GroupMe’den vazgeçmenize gerek yok.

Sonuç: Google+ cesur ve iddialı bir sosyal ağ atılımı olacak. Google’ın buna neden “ürün” değil “proje” dediğini anlamak mümkün, çünkü bu Google imparatorluğunun her dip köşesine kök salacak ve sürekli evrilecek bir proje; paketlenip rafa konmuş bir ürün değil. Aslında Google’ın bu anlamda yayınladığı son ürün uzun süre önce tnaıtılan Google Buzz olmuştu ve o da Gmail gibi oldukça “yavvaaşşş” yayılma hızına sahipti. Arada yeni ürünlerle karşılaşmadığımıza bakılırsa Google’ın “ürün” zihniyetinden “proje” zihniyetine evrildiğini söylemek yanlış olmaz.

Eğer Google+ kullanıcılarını her gün gelip bir göz atmaya ikna edebilirse yeni bir başarı öyküsü olacak. Ancak Facebook’la güreşebilmesi için daha fazlasını yapması gerektiği de kesin. Google+ şimdilik sosyal ağlarının kralıyla kapışacak düzeyde değil, ancak Mark Zuckerberg’in devini alt etmek için acele ettiğini de söyleyemeyiz.

Kaynak: Mashable

2 Yorum

Bir cevap yazın