Google Hükümetlerden Gelen Sansür İsteklerini Şeffaflaştırıyor: Listede Türkiye de Var

Google, Google ve Youtube için hükümetlerden gelen sansür isteklerini şeffaflaştıran bir istatistik yayınlayarak çok tartışılacak bir uygulamaya daha imzasını attı. Yeni istatistik, hangi devletin Google’dan daha çok sansür ve bilgi istediğini rakamlarla ortaya çıkarıyor. İstatistiklerde sadece Google’a gelen sansür ve bilgi isteklerinin rakamları var, hangi durumlar için sansür istendiği belirtilmiyor.


GoogleGoogle, yeni sansür istatistiğini duyurduğu blog sayfasına “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin 19. maddesini yazarak başlıyor. O maddeyi bir hatırlayalım.


“Herkesin düşünce ve anlatım özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak düşüncelerinden dolayı rahatsız edilmemek, ülke sınırları söz konusu olmaksızın, bilgi ve düşünceleri her yoldan araştırmak, elde etmek ve yaymak hakkını gerekli kılar.”


Google, bu madde ile bloga giriş yaptıktan sonra neden böyle bir sansür istatistiği yapma gereği duyduklarını ve sansür istatistiğinin nelerden oluştuğunu açıklıyor.


Google’un blogunda yazdıklarına göre; genel olarak Google, haklı gerekçelerle sansür şikayetleri alıyor fakat son zamanlarda hükümetlerden gelen kriminal olmayan sansür istekleri artışa geçmiş durumda. Google, bu istatistik ile birlikte kriminal olmayan sansür ve bilgi isteğinin bir miktar önüne geçebileceğine inanıyor.


Peki, bu listede kimler var Türkiye kaçıncı sırada? Listenin başında Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık yer alıyor. Türkiye ise bir hayli gerilerde hatta önemsenmeyecek kadar az sansür isteği var Türkiye’nin.Aslında Türkiye’nin, Google’dan pek fazla sansür istememesi gayet doğal. Çünkü bu istatistik Youtube’a gelen sansür isteklerini de kapsıyor. Youtube da ülkemizde uzun bir süredir yasal olarak ziyarete kapatılmış durumda. Ziyarete kapattığınız bir siteden sansür isteyemezsiniz.


Türkiye’nin geri planda olmasının diğer bir sebebi ise, Türkiye’de bu tür bir sansür kurumunun olmayışı. Mesela Youtube, bir dava sonucu mahkeme tarafından ziyarete kapatılmıştı, herhangi bir sansür kurumu tarafından değil.


Temmuz 2009 – Aralık 2009 aralığında Google’a gelen sansür isteklerini görmek istiyorsanız buraya tıklayın. Son olarak Google’un bu listeyi altı ayda bir yenileyeceğini hatırlatalım.

Bir cevap yazın