Google Hakkında Tekel Davası Açılabilir

Pazarı domine etmek böyle birşey işte…

GoogleMicrosoft bundan 1-2 yıl öncesine kadar başını tekel davalarından kaldıramıyordu. Özellikle Avrupa Birliği ve ABD Adalet Bakanlığı, Microsoft aleyhine pek çok dava açmıştı. Microsoft, bu davalar sonucunda milyonlarca dolar tazminat ödemek zorunda kalmış ve işletim sisteminde bazı değişikliklere gitmişti. Şimdi çanlar Google için mi çalıyor?

Bloomberg’in haberine göre, ABD Federal Ticaret Komisyonu, arama motoru pazarının en büyük oyuncusu Google hakkında inceleme başlatmış. İnceleme sonunda Google hakkında dava açılıp açılmayacağı karara bağlanacak.

İncelemeye neden olay ise, Google’un uçak biletleri konusunda uzmanlaşmış ITA Software şirketini satın alması. Google, hazırladığı bir web sayfası ile ITA Software’i alma nedenini şöyle açıklıyor; kullanıcıların daha rahat ve avantajlı uçak bileti bulabilmesine imkan vermek. Google, bu sayfada sadece bu amaca dönük bir arama motoru geliştirdiklerini ve kesinlikle bilet satmayacaklarını söylüyor.

Google sözcüsü Adam Kovacevich, “artık rekabet bir tıklama kadar uzaktayken, biz kullanıcılarımızın ilgisini çekecek şeyleri öne almaya ve onlara en iyiyi sunmaya çalışıyoruz. Biz Google’u kullanıcılar için kurduk, internet siteleri için değil” diyor.

 http://www.youtube.com/watch?v=UB606VwC-ik&feature=player_embedded

3 Yorum

Bir cevap yazın