Google gerçek zamanlı arama özelliğini duyurdu

İnternetle ilgili her alanda sürekli yeni ürünler duyuran Google temel işlevi olan arama konusunda da yeniliklere imza atmayı unutmuyor. Google’ın resmi blogunda dün yayınlanan bilgiye göre firma artık gerçek zamanlı arama sonuçları sunacak.

Peki, gerçek zamanlı ne demek? Google’ın söylediğine göre artık herhangi bir konuda yaptığınız aramada sonuçlar arasında Facebook, FriendFeed ve Twitter gibi sitelerden sonuçlar da getirilecek ve sonuçlar anlık olarak güncellenecek. Bu sayede aradığınız konu üzerinde diğer internet kullanıcılarının ne dediğini hemen öğrenebileceksiniz.

Bu özellik sayesinde henüz bilmediğiniz ilginizi çekebilecek haberlere de ulaşabileceksiniz. Gogole’ın verdiği örnek şöyle: General Motors’un araç satışlarıyla ilgili bir arama yaptığınız diyelim. Google en üstte bu konuyla en ilgili yazıyı eskiden olduğu gibi getiriyor. Ancak yeni gerçek zamanlı arama ile GM’nin CEO’sunu kısa bir süre önce istifa ettiği haberi gibi aslında hiç bilmediğiniz bir bilgiyi daha size söylüyor.

Gerçek zamanlı arama sonuçlarını kendinize göre süzebiliyor olmanız da önemli bir özellik. Örneğin sadece Twitter gibi mikroblog sitelerinden sonuç getirmesini isteyebileceğiniz gibi sonuçlar arasına haber sitelerinin de katılmasını isteyebiliyorsunuz. Buna ek olarak Google, en son sonuçlar ve yeni arama seçeneklerinin iPhone ve Android aygıtlarına uygun olarak tasarlandığını belirtiyor. Böylece trafik durumu veya izlemek istediğiniz bir filmle ilgili kullanıcı yorumlarına cep telefonundan hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Google sistemin nasıl çalıştığını gösteren bir videoyu da Youtube’a eklemiş. Yeni gerçek zamanlı arama sonuçları birkaç gün içinde dünya çapında İngilizce olarak kullanıma sunulacak. Eğer birkaç gün dayanmama çok merak ettim diyorsanız Google Trends’e giderek konulardan birinin üzerine tıklayın ve yeni özelliği çalışırken görün.

Bir cevap yazın