Google Evinizi Kontrol Edecek

Google evimizde, Google hayatımızda…

Şu an için Android sadece tablet PC’nize ya da akıllı telefonunuza hayat veriyor olabilir ancak Google’ın bu taşınabilir işletim sistemiyle ilgili çok daha büyük planları var.

Google Android Duvar Kağıdı

Google Android Duvar Kağıdı

Google I/O etkinliği dahilinde tanıtımı yapılan Android@Home geleceğin evleri deyince aklımıza gelebilecek şeyleri hayata geçirmek üzere kolları sıvıyor.

Google açık kaynak kütüphanelerini de kullanıma sunacak bu sayede herkes Android-uyumlu aygıtları Android arayüzünden kontrol edebilecek. Tamamen “Androfiye” edilmiş bir evde cep telefonunuzla ya da tabletinizle ışıkları veya bahçenizdeki fıskiyeleri kontrol edebilir hale geleceksiniz.

Aynı gün tanıtılan Google Music’i de işin içine katarsak istediğiniz şarkıyı evinizde uyumlu olan herhangi bir aygıttan kolayca çalabileceksiniz.

Google I/O tanıtım toplantısında ilgili bölüm için buradaki videoyu izleyebilirsiniz. (Not: Aşağıdaki CC ikonundan Türkçe altyazı çevirisini açabilirsiniz. Açıkçası Google Translate’in anlık çeviri kalitesi beni şaşırttı.)

Google’ın resmi blog’unda ise şöyle denmiş:

Android en başından beri cep telefonlarının ötesine geçmek üzere tasarlanmıştı. Bunu dikkate alarak Android Open Accessory’i geliştirdik ve geliştiricilere Android uyumlu donanımlar geliştirmeleri konusunda yardımcı olduk. Evlerde bulunan cihazların Android uygulamalarıyla tanışmalarını ve birlikte çalışmalarını sağlamak için Android@Home isimli girişimi başlattık. Ayrıca Android@Home çerçevesinde başlattığımız Project Tungsten’le Android temelli aygıtlarla Google Music’in nasıl bir araya getirilebileceğini gösterdik.

Bir cevap yazın