Google, DNS hizmeti sunmaya başladı

İnternet söz konusu olduğunda Google’ın verdiği hizmetleri saymak yerine vermediklerini saymak genellikle daha kolaydır. Vermediği hizmetlerden birisi daha diğer tarafa geçiyor. Google, DNS hizmeti sunmaya başlamış.

Peki Google neden bunca zaman sonra DNS hizmeti verme gereği hissetmiş? Bunun için birkaç neden sayıyorlar: İnternette gezinmeyi daha hızlı, daha güvenli hale getirmek ve aradaki gereksiz yönlendirmeleri en aza indirmek.

Google’ın söylediğine sunacakları güçlü DNS hizmeti sayesinde internet üzerindeki binlerce DNS çözünün yükü hafifleyecek bu sayede internet erişimi herkes için hızlanacak. Tabi güvenlik de oldukça önemli çünkü DNS kandırma saldırıları sayesinde kullanıcılar olması gerekenden farklı kötü niyetli bir sunucuya yönlendirilebilirler. Google’ın söylediğine göre verdikleri DNS hizmeti rastgele sorgu isimleri kullanarak ve DNS sorgularına eklenen ek bilgiler sayesinde bu tür DNS kandırma (spoofing) saldırılarına karşı daha güvenli bir ortam sağlıyor.

Kendi ISP’nizin DNS sunucusu yerine başka bir sunucu kullanmak Türk kullanıcılarına pek yabancı değil aslında. Ülkemizde Youtube yasaklanınca neredeyse herkes DNS ayarlarıyla bir şekilde muhatap olmuştu. Basitçe anlatmak gerekirse DNS sistemi sayesinde tarayıcınıza yazdığınız site adresleri (örneğin www.thgtr.com) o sitenin sunulduğu sunucuya yönlendirilir. DNS hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Şu anda yaygın olarak kullanılmakta olan OpenDNS kurucusu David Ulevitch, Google DNS’in OpenDNS ile aynı olmadığını iddia ediyor:

En geniş DNS önbelleği bizde, en hızlı DNS çözücüler bizde ve DNS hizmetinde en büyük esnekliği biz sağlıyoruz. Google, DNS’in internet için ne kadar stratejik öneme sahip bir hizmet olduğunu anladı. Peki, bu durum OpenDNS’i nasıl etkiler? Henüz bir şey söylemek için çok erken ancak bizim için iyi olduğunu düşünüyorum. Google DNS şu an bizim sunduğumuz hizmet ve esneklikten yoksun, henüz çok yeni ve test edilmemiş.

Eğer siz de Youtube’a ya da diğer yasaklanan sitelere sorun yaşamadan erişmek istiyorsanız Google’ın DNS hizmetini deneyebilirsiniz.

Tercih Edilen DNS Sunucusu: 8.8.8.8
Diğer DNS Sunucusu:  8.8.4.4

Bir cevap yazın