Google Chromebook ve Chromebox’ı Tanıttı

Google bir süredir devam ettirdiği CR-48 programının meyvelerini tanıttı: Acer ve Samsung tarafından geliştirilen iki Chrome OS işletim sistemli netbook. Ürünler dünkü Google I/O konferansında tanıtıldı. Her iki Chromebook’un da özellikleri birbirine benziyor.

Acer Chromebook

Acer Chromebook

Acer’ın modeli 11.6″ ekran, çift çekirdekli Intel Atom işlemci, WiFi ve isteğe bağlı 3G, HD web kamera, gürültü gidericili mikrofon, iki USB 2.0 bağlantısı, 4-in-1 kart okuyucu ve bir HDMI çıkış özelliklerine sahip olarak geliyor. 1.34 kg ağırlığında olan cihaz altı saate kadar pil ömrü sunuyor. Fiyatıysa yurt dışı için 349 $ olarak belirlenmiş.

Samsung Chromebox

Samsung Chromebox

Samsung ise WiFi destekli 429 $, 3G destekli 499 $ fiyatlı Chromebook modeliyle biraz daha fazlasını sunuyor: 12.1″ ekran, 8.5 saat pil ömrü, 1.48 kg ağırlık, HDMI çıkış yerine de mini-VGA bağlantısı.

Her iki sistem de 15 Haziran’da yedi ülkede (Amerika, İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa, İtalya ve Holllanda) önsiparişe açılacak. Ayrıca Google, üniversite öğrencileri için özel bir Chromebook paketi hazılıyor. Öğrenciler ayda 20 $ vererek bir Chromebook sahibi olabilecekler. Benzer bir paketin iş dünyası için de sunulması bekleniyor.

Chromebook’un dışında Google Chrome OS kullanan bir de nettop tanıttı. Bu ürüne de Chromebox adı verilmiş. Bu ürünle ilgili fazla bir ayrıntı paylaşılmadı ancak resimden anlaşıldığı üzere en azından Samsung’un bir model üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz. Apple’ın Mac mini modelini andırsa da Chromebox’ın çeşitli yönetimsel araçlarla gelerek daha çok iş dünyasını hedefleyeceği söyleniyor.

Bakalım Google’ın bulut destekli işletim sistemi Chrome OS internet tarayıcısında yakalanan başarıyı yakalayabilecek mi?

Bir cevap yazın