Google Chrome OS Notebook Ön İnceleme

1. Kararsız İzotopu Açmak

Chrome OS Notebook Kapalı

Aralık ayında Google, modern ve hafif bir işletim sistemi olan Chrome OS’u tanıttı. Bunun birlikte Google, Chrome OS yüklü özelleştirilmiş dizüstü bilgisayarları dağıtarak bir pilot program da başlattı.

Google’ın referans tasarım Chrome OS dizüstü bilgisayarı Cr-48’i sizler için inceliyoruz. Açık konuşmak gerekirse Cr-48, Android platformu için Nexus One’ın olduğu gibi bir reklam ürünü haline hiçbir zaman gelemeyecek. Reklamdan daha ziyade Cr-48’in amacı, Chrome OS 2011’de mağazalardaki yerini almadan önce Google için yeterli geri bildirimi sağlayabilmek.

Ürünlerin böylesine “yakışıklı” isimler aldığı bir dünya için bile Cr-48 biraz sıra dışı kaçıyor. Google’a “Neden Cr-48” diye sorduğumuzda aldığımız cevap ise şöyle: “Cr-48, Krom elementinin kararsız bir izotopuna yapılan bir atıf. 21 saatlik yarılanma ömrüne sahip olan bu izotopun, takımımızdan ve platformdan beklediğimiz yenilik temposunun temsili için uygun olduğunu düşündük.”

Cr-48’in dâhili kod adı ise Mario. Bu kod adı dizüstü bilgisayarın pil bölümündeki model etiketinde görülebilir.

Chrome OS Notebook Kutu

Chrome OS Notebook Kutu

Ürün, jet motoru planlarıyla süslenmiş bu hayalperest kutunun içinde geliyor. Ayrıca kutudan Chrome OS dizüstü bilgisayarı ile yapılacak 10 şey listesi de çıkıyor.

Chrome OS Notebook  Üstten Görünüm

Kutuya dâhil edilen hızlı başlangıç kartı, dizüstü bilgisayarın bazı özelliklerine özellikle de Google’ın klavye üzerinde yaptığı değişikliklere değiniyor. Çünkü bu ürün, Windows ya da Mac OS gibi işletim sistemlerindeki özelliklere bağlı kalmak zorunda olmayan yepyeni bir işletim sistemi barındırıyor. Google Windows tuşundan ve klavyelerin üst kısmında bulunan fonksiyon tuşlarından tamamen kurtulmuş. Bu tuşların yerine aşağıdaki görevleri yerine getiren tuşlar konulmuş;

Geri
İleri
Yenile
Tam Ekran
Sonraki Sekme
Ekran Parlaklık ayarı
Mute
Ses Kontrol
En üst sıranın en solunda ve sağında ise Escape tuşu ve Güç tuşu bulunuyor.

Bir cevap yazın