Google Chrome OS hakkında bilgi verdi

Google’ın Chrome işletim sistemi son zamanlarda kendinden fazlaca söz ettiriyor. Bazıları bunun yeni “bulut” (cloud) hesaplama sistemi temeline dayanacağını söylerken bazıları verinin tamamen internet üzerinde tutulacağını söylüyordu ancak kimse tam olarak nasıl bir şey olacağı hakkında bir fikre sahip değildi. Dün, Google kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermek için yeni işletim sistemi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Google’ın resmi blog sayfasında yapılan açıklamaya göre Chrome OS “tamamen internetle ilgili” olacak. Google’ın söylediğine göre her şey tamamen tarayıcı ekranı içinde olacak ve bilindik masaüstü uygulamaları olmayacak. Yani kullanıcılar programları yükleme, yönetme ve güncelleme gibi işlerle uğraşmayacaklar. Bu kulağa hoş gelse de böylesi bir sistemin eski donanımlarla çalışmayacağını belirli bir desteklenen donanım listesine sahip olacağı anlamına geliyor. Engadget’ın iddiasına göre normal sabit diskler bu sistemle kullanılmayacak Chrome OS SSD’leri öne çıkaracak. Fakat hemen belirtelim proje açık kaynak kodlu olacağından geliştiriciler gerekli gördükleri özellikleri sonradan ekleyebilirler.

Google, kullanıcıların anlamasını kolaylaştırmak için bir de video hazırlamış (İngilizce seslendirmeli videoyu yazının altında bulabilirsiniz). Chrome OS’un öne çıkan özelliklerinden birisi de hızlı olması. Google’ın söylediğine göre şu anki sürüm yedi saniyede açılıyor.

Henüz yapılacak çok iş olsa da muhtemelen gelecek sene bu zamanlarda Chrome OS son kullanıcıyla buluşmuş olacak.

Bu arada henüz duyurulmasının üzerinden bir gün bile geçmeden Chrome OS’u içeren WMware imaj dosyası internete verildi. Torrent üzerinden indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Google Chrome OS Ekran Görüntüsü

Google Chrome OS Ekran Görüntüsü

Google Chrome OS Ekran Görüntüsü

Bir cevap yazın