Google Chrome OS Haftaya Geliyor Mu?

Google’ın işletim sistemi üreten diğer herkese cevabı Chrome OS haftaya resmen çıkabilir. TechCrunch sağlam bir kaynak sayılır fakat Google’ın kendisi henüz bunu doğrulamış değil. İlgili habere göre işletim sisteminin bu erken sürümü az sayıda donanımı destekleyecekmiş. Diğer bir deyişle Chrome OS sisteminizden bir parçayı tanımazsa Google’a kızmayın.

Projenin temmuz ayında resmen duyurusu yapıldığında Google sistemin kaynak kodunu yılbaşından önce paylaşacağını söylemişti. Şirket gerçekten bu vaadini tutacak gibi görünüyor. Bununla beraber sürücü desteği sınırlı olduğundan ortalama bir kullanıcı Chrome OS’un keyfini çıkaramayabilir. Bir nevi uzman kişiler tarafından incelenmesi için çıkarılıyor diye düşünebilirsiniz.

Daha önceki haberlerimizde söylediğimiz gibi Chrome OS Linux tabanlı bir işletim sistemi olsa da Web ile son derece etkileşimli olacak. Chrome OS’un uygulamaları adeta bir web tarayıcısının içinde çalışacak. Acer, Asus ve HP gibi bilgisayar üreticileri de projeyi destekliyor ancak Chrome OS’lu netbookları görmek için büyük ihtimalle 2010’un ikinci yarısını beklememiz gerekecek.

Bir cevap yazın