Google Chrome İçin 20 Eklenti ve İpucu

Google Chrome Logo

Google Chrome, pazarda bulunduğu görece kısa süreye rağmen kendini kullanıcılara sevdirmeyi başardı ve pazar payını belki de kimsenin tahmin edemeyeceği kadar büyüttü. 2010 Şubatında gelen bir güncelleme ile geliştiriciler için Chrome üzerinde çalışacak eklentiler üretme şansı doğdu. O günden beri Chrome’u daha kullanışlı ve verimli hale getirecek eklentiler (Google’ın çevirisi ile uzantılar) üretiliyor. Makalemizde bu eklentilere göz atacağız ve Chrome kullanıcıları için en işe yarar olduğu düşündüklerimizi sizlerle paylaşacağız.

Eklentilere geçmeden önce Chrome ile bütünleşik olarak gelen, sıklıkla unutulan fakat fazlasıyla faydalı özelliklerine bir göz atalım.

Google Translate: Tarayıcınızı Türkçe olarak kullanıyorsanız, Türkçe olmayan herhangi bir internet sitesine girdiğiniz anda üst kısımda sayfanın dilinin ne olduğunu gösteren ve sayfayı Türkçeye çevirmek isteyip istemediğinizi soran bir pencere çıkıyor. Tek bir tıklama ile sayfayı çevirebileceğiniz gibi çevrilmesini istemediğiniz diller için de bu pencerenin çıkmasını engelleyebiliyorsunuz.

Yer İmi Senkronu: Tüm yer imlerinizi Google Hesabınıza yedeklemeniz için Seçenekler – Kişisel Öğeler – Senkronizasyonu ayarla yolunu izlemeniz yeterli. Karşınıza gelen ekrandan hesap bilgilerinizi girerek tüm yer imlerinizi hesabınıza anında yedekleyebilirsiniz.

Yanlışlıkla Kapattığınız Sayfaları Tekrar Açmak: Chrome ile internette gezinirken, sekmeler arası geçiş sırasında yanlışlık bir sayfayı mı kapattınız? Merak etmeyin, Chrome’da bulunan bu özellik sayesinde o sayfayı tek bir tıklamayla açabilirsiniz.

Otomatik Doldurma: Chrome kullanıcılarının diğer tarayıcılara alışmasını zorlaştıran bir diğer özelliği de URL çubuğundaki otomatik doldurma özelliği. Aradığınız internet sitesinin ziyaret sıklığınıza göre anında karşınıza getirebiliyor. Bunun yanı sıra henüz girmemiş olduğunuz siteler için de bir ön izleme aracı görevi görüyor.

Tarayıcının kendi özelliklerinden sonra en beğendiğimiz eklentilere göz atmaya başlayalım.

Bir cevap yazın