Google Chrome 3 Yaşında

Mutlu yıllar Chrome!

Google Chrome 11 LogoGoogle’ın başarılı tarayıcısı Chrome, bundan tam üç yıl önce piyasaya sürülmüştü. Google, tarayıcının yaş gününü resmi bir blog yazısı ile kutladı.

Google için kutlanacak şeyler arasında yaş gününden daha fazlası olmalı. Zira Chrome, tarayıcı pazarında %15’lik bir dilimi geride bırakmayı başardı ve hatta bazı bölgelerde (örneğin Birleşik Krallık) Firefox’u geride bırakarak Internet Explorer’ın arkasından en çok kullanılan ikinci tarayıcı olma başarısını gösterdi.

Internet Explorer’ın ve Firefox’un çok daha gerisinden yarışa başladığını düşünürsek Chrome’un başarısını daha iyi anlayabiliriz sanırım.

Ayrıca Chrome, diğer tarayıcıların güncellenme sıklığı ve tasarımlarına da etki etmeyi başardı. Google’ın hızlı güncelleme döngüsü Mozilla ve Firefox’un kendi yöntemlerini sorgulamasını sağladı. Örneğin Firefox’un 3. sürümden 4. sürüme geçmesi neredeyse 3 yıl sürmüşken, 6 aydan daha kısa bir sürede 4. sürümden 6. sürüme geçti.

Google’ın blog yazısındaki interaktif grafik, tarayıcı pazarının son 15 yıldaki evrimini ve anahtar gelişmeleri gösteriyor. Bunlar arasında tabi ki Google’ın yaptığı yenilikler de yer alıyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın