Google Chrome %25 Pazar Payını Geride Bıraktı

Google Chrome, bir dönüm noktasını daha aşarak %25 Pazar payına ulaştı.

Google Chrome 11 LogoStatCounter’a göre Chrome, geçtiğimiz Pazar günü %25.02 Pazar payı noktasına ulaştı. Chrome’un market yüzdesinin hafta sonları hafta içine göre daha yüksek olduğu düşünülürse %25 Pazar payını ortalama olarak kabul etmek doğru olmaz. Fakat, Ağustos’daki %23.16 market oranını Eylül ayının ilk 12 günü itibariyle %23.72’ye yükselten Chrome’un, bu ay içinde %24 sınırını geçmesi bekleniyor. StatCounter’in istatistiklerine göre Firefox, Chrome tarafından geride bırakılma riskini taşıyor.

Eylül’ün ilk 12 günü itibariyle Firefox %27’lik dilimin altına düşmüş durumda ve bu ayın sonuna kadar tam bir puan daha kaybedecek gibi gözüküyor. Eğer bu trend devam ederse, Kasım ayı gibi Chrome’un Firefox’u geçmesi bekleniyor. Mozilla için en büyük problem, kullanıcılarını eski versiyondan yeni versiyona geçirememek gibi görünüyor. Zira Firefox 6 bir aydan fazla bir süredir erişilebilir durumda ve kullanıcıların yalnızda %54’ü bu sürümü kullanıyor.

Diğer taraftan Google ise yeni bir sürüm çıktığında kullanıcılarının %80’ini bir hafta gibi sürede yeni sürüme geçirebiliyor.

Bir cevap yazın