Google Chrome %20 Pazar Payını Geçti

Mozilla, en yeni Firefox sürümünü çıkararak bu aralar ilgiyi üzerine toplamış olsa da Mozilla açısından hayat tozpembe değil.

Google Chrome 11 LogoKullanım oranını sürekli artırmaya devam eden tek tarayıcı şu an için Chrome, Firefox ise Mart ayında Firefox 4’ün tanıtılmasından bu yana üç puan gerilemiş durumda. StatCounter’ın açıklamasına göre bugünlerde %28 civarında seyrediyor, Chrome ise %20 çizgisini aşmış durumda.

Chrome, %20 sınırını Mayıs ayının başlarında birkaç kere zorlamış ancak her seferinde kullanım oranı gerilemiş. Son sekiz gün içindeyse Chrome’un pazar payı %20 seviyesinin üstünde kalmış ve artık yerini sağlamlaştırmış. StatCounter’ın bu ay ki raporunda Chrome’u %20 seviyesinin üstünde göstermesi bekleniyor. Bu Google için önemli bir aşama. Firefox ise Chrome’un nefesini ensesinde hissetmeye başladı. Eğer yeni çıkan Chromebook’lar iyi satarsa kullanım oranı daha da artabilir.

Microsoft da gerilemeye devam ediyor: Firefox ve IE yaklaşık aynı hızda pazar payı kaybediyor. Şu anki eğilim devam ederse yılsonunda Chrome’un Firefox’u yakalaması mümkün olabilir. Bakalım Firefox 5 Mozilla için bir kurtarıcı olacak mı?

2 Yorum

Bir cevap yazın