Google Arayüzünde Değişiklik Yaptı

GoogleGoogle, Facebook’a rakip olarak çıkardığı yeni sosyal ağ hizmeti Google+’nın hemen ardından pek çok hizmetinin arayüzünde de değişiklik yaptı. İlk göze çarpan değişim Google hizmetlerinde tepede bulunan gri çubuk siyaha dönmüş.

Google’ın blogunda yayınladığı en son bilgilere göre önümüzdeki birkaç ay içinde Google kullanım deneyimi elden geçirilerek bütün hizmetlerin benzer arayüzlere sahip olması sağlanacakmış. Google bu değişimin üç temel prensibe dayanacağını belirtiyor: odaklanma, esneklik ve kolay kullanım.

Odaklanma konusunda Google, sayfalarda bulunan fazlalıkları atıyor ve o sayfada ne önemliyse onu kullanıcıya sunuyor. Bu sayede sayfalar arasında geçişler de kolaylaşıyor. Esneklik prensibine gelince Google’ın artık her türlü aygıta ve ekran çözünürlüğüne dinamik olarak uyum sağlayacağını anlıyoruz. Son olarak kolay kullanımla kast edilen şey ise HTML5 ve WebGL gibi teknolojiler kullanılarak “basit ve temiz” arayüzlerle kullanıcıya yapmak istediğini en basit şekilde sunmak.

Google Maps’te bu değişimi net bir şekilde görebiliyoruz; tasarım çok daha sade bir hal almış, basit düğmeler ve renklendirmeler kullanıcının gözünü yormuyor, ama bunları sağlarken güzel görünmeye de devam ediyor.

Yıllardır değişmeyen tasarım elemanlarının bir anda değişmesi ve bütün hizmetlere aynı anda uygulanması Google’ın yeni bir döneme girmeye hazırlandığı anlamına geliyor olabilir.

Bir cevap yazın