Google Aramaları Hızlandıran Instant Özelliğini Duyurdu

Google, bu özellik ile arama sonuçlarını hızlandırdığını iddia ediyor.

Google, dün yeni duyuracağını bir özelliğe vurgu yapmak için Google anasayfasında siz yazmaya başladıkça renklenen Google logoları tasarlamıştı. Peki, Google bize ne anlatmak istiyordu bu renkli logolar ile?

Google, bugün aradığımız sorunun cevabını verdi. Google’un yeni duyurduğu özelliğin adı: Google Instant.

Google Instant şöyle çalışıyor: Google arama sayfasında leb yazdınız Google, hemen sayfanın altına doğru size leb ile ilgili olası sonuçları gösteriyor. Böylece leblebi yazmadan leb yazmanız yeterli oluyor. Atalarımız buna “leb demeden leblebi” diyor biliyorsunuz.

Google’a göre, Instant özelliği kullanıcılara iki farklı kolaylık sunuyor. İlk olarak yukarıda da söylediğim gibi leblebi aramanız için leb yazmanız yeterli oluyor. Google, bu sayede her arama başına 2 ila 5 saniye zaman tasarrufu sağlandığını iddia ediyor.

Google Instant Örnek

Bu sistemin diğer bir faydası ise, sayfanın altında çıkan sonuçların size olası sonuçları göstermesi. Mesela leblebi cinslerini bilmiyorsunuz ve öğrenmek istiyorsunuz. Google anasayfasına leb yazdınız ve sayfanın altında leblebi cinslerini sıralanıyor; böylece ulaşmak istediğiniz sonuca daha kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Google Instant şu an aktif durumda. Kendiniz de deneyebilirsiniz. Bu arada Google leb yazınca sayfanın altına leblebi sonucunu vermedi. Leblebi sonucu için lebl yazmanız gerekiyor :).

Ne diyoruz her zaman: Google’dan hayatı kolaylaştıran ufak ama faydalı bir özellik daha.

1 Yorum

  1. Yurtdışı Eğitim

    Google’dan yeni bir özellik daha. Aslında Google yaptığı küçük arama geliştirmelerinin ve aramaya destek olan ürünlerinin reklamını iyi yapıyor. Ne diyim devam et Googie..

Bir cevap yazın