Google Arama Hizmetiyle İlgili Yeni Özelliklerini Tanıttı

Google ses tanıma ve görüntü algılama teknolojisini masaüstüne getiriyor. Ayrıca arama sonuçlarına çok güvenen Google, Instant Pages (Anınsa Sayfa) özelliğini de tanıttı.

Klavyesi bulunmayan dokunmatik ekranlı taşınabilir aygıtlarda aramayı kolaylaştırmak için bir süredir açık olan Google Sesli Arama hizmetini artık masaüstü bilgisayarlar da kullanabilecek. Eğer internet tarayıcısı olarak Chrome kullanıyorsanız, Google arama çubuğunun sağ kenarında mikrofon işareti görmeye başlayacaksınız. Mikrofona tıklayıp konuştuğunuzda Google, söylediklerinizden neyi aramak istediğinizi anlıyor (şimdilik sadece İngilizce site için geçerli). Bu özelliğin nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Yine ilk önce taşınabilir aygıtlara sunulan özelliklerden birisi olan Google Googles da masaüstüne gelen hizmetler arasında. Bir resmi kullanarak benzer resimleri aratabiliyorsunuz. images.google.com adresinde girdiğinizde mikrofon resminin yanında küçük bir fotoğraf makinesi resmi göreceksiniz. Ona tıkladığınızda açılan pencereden resim yükleyerek aramayı başlatabiliyorsunuz. Resimli arama dünya çapında kırk dilde kullanıma sunuluyor. Google, Chrome ve Firefox için bir eklentiyle istediğiniz resme sağ tuşla tıklayarak arama yapmanıza izin veriyor.

Eylül 2010’da tanıtılan Google Instant siz arama çubuğuna yazarken arama sonuçlarını getirmeye başlıyordu. Instant Pages ise yaptığınız bir arama sonucunda gelen ilk sonucu daha siz tıklamadan yüklemeye başlıyor. Eğer bu sonuca tıklarsanız söz konusu sayfa anında yükleniyor. Google bu hizmeti devreye alırken en iyi arama sonuçlarını sunduğunu da iddia ediyor. Instant Pages özelliği Chrome’un bir sonraki sürümünde (Chrome 13) çalışmaya başlayacak.

Google ayrıca aramalarla ilgili yeni hizmetlerini tanıttığı ve bazı ipuçları verdiği www.google.com/insidesearch sayfasını da devreye aldı. Buradan Google arama hizmetiyle ilgili pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın