Google: Android Ve Chrome OS ileride birleşebilir

Google bir süre önce işletim sistemi dünyasına adım atmış ve ilk olarak akıllı cep telefonları için Android’i duyurmuştu. Daha sonra da netbookları hedefleyen Chrome OS gündeme geldi. Şu an için bu iki proje ayrı kollardan ilerliyor ancak Google’ın kurucularından Sergey Brin’in söylediğine göre ileride bu iki işletim sistemi büyük ihtimalle birleşecek.

Sergey Brin bu açıklamayı geçtiğimiz Perşembe günü Chrome OS’un duyurusundan sonra gazetecilerle yapılan ayak üstü konuşmalarda yaptı. Linux ve Webkit temelli benzer kodların projelerin birleşmesini kolaylaştıracağını sözlerine ekledi. Açıkçası taşınabilir sistemlerle masaüstü sistemlerin gittikçe birbirine yaklaştığı bugünlerde bu yorum bizi çok şaşırtmadı.

Yine de Android ve Chrome OS’u birleştirebilmek için Google’ın çözmesi gereken bazı temel sorunlar var. Örneğin Android üzerinde kullanıcılar telefonun belleğine kendi uygulamalarını kurabilirken Chrome OS sadece web uygulamalarını temel alıyor ve yerel depolama birimlerini sadece hızlandırma amaçlı kullanıyor.

Bir cevap yazın