Google+ Android Uygulaması NFC Destekli (Video)

Ödeme için değil, “Çemberler” için.

Google+ LogoHer gördüğünüz NFC uygulaması ödemeye yönelik olmak zorunda değil. Örneğin Google+ Android uygulaması NFC (near field communication, yakın alan iletişim) etiketlerine gömülü metni okuyarak “Çemberinizdeki” (circles) arkadaşlarınızla paylaşma olanağı tanıyor. Bu özellik şimdilik çok bir işe yarar gibi görünmese de potansiyelini hayal etmeye çalışalım.

Örneğin gittiğiniz restoranın masası sizi o restoranın “Çemberine” (circles) üye etse nasıl olur? Hobi mağazasının bisiklet aksesuarı reyonundaki bir raf sizi gelecek ay yapılacak bisiklet gezisinin “Beraber takılmacasına” (hangout) davet etse mesela? Ya da bilim fuarındaki bir pano sizi bir fikrin “Kıvılcımı” (spark) tartışmasına eklese fena olmaz mı? Tek yapmanız gereken telefonunuzu ilgili temas noktasına yaklaştırmak.

Aslında QR kodlardan benzer biçimde yararlanılsa da, elektromanyetik etkiyle okunan ve ortalarda gezmeyen NFC etiket hem tahribata dayanıklı, hem tahrif veya taklit edilmesi zor olduğu için daha güvenli, hem görüntü kirliliği yaratmıyor, hem de kirlenince çalışmamak gibi derdi de yok. Kısacası aynı yerde, aynı deneyimi, farklı zamanda yaşamış insanlarla buluşmak ya da sizinle benzer ortamlarda bulunan kişilerle farklı bahanelerle kaynaşmak için NFC etiketlerinden yararlanmak fena bir fikir değil.

Bugüne kadar gerçek dünyanın sanal aleme taşınmasına alışmıştık ama Google+ bu kez de sanal alemi gerçek dünyaya taşımaya çalışıyor olabilir mi, ne dersiniz?

Bir cevap yazın