Google +1 Hizmetini Devreye Soktu

Daha önce yakında çıkacak diye duyurduğumuz ve Facebook’un Beğen tuşuna rakip olarak gelen Google +1, dün itibarıyla kullanıma sunuldu.

Bir süre önce Google arama motoruna +1 tuşunu eklemişti bu sayede kullanıcılar beğendikleri arama sonuçlarına +1 puan verebiliyorlardı. Kullanıcıların forumlardan ve diğer tartışma ortamlarından artı bir ibaresine alışık olmaları bu hizmetin ne işe yaradığını da kendi kendine anlatıyor. Beğendiğiniz içeriğe +1 vererek aramalarda üst sıralara çıkmasını ve arkadaşlarınıza özel olarak gösterilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Google bir süredir arama sonuçlarını oluştururken sadece bağlantılar ve bilgisayar tarafından hesaplanan sonuçları kullanmanın yanında işin içine sosyal bir etkiyi nasıl katabileceğini düşünüp duruyordu. +1 hizmeti tam da bu noktada devreye giriyor. Bundan sonra yaptığınız aramalarda arkadaşlarınızın beğendiği içerikleri de görebileceksiniz (tabi bunun için Google hesabınızla giriş yapmış olmanız gerekiyor).

İnternet sitelerinde yaygın olarak kullanılan Facebook ve Twitter tuşlarının yanında artık Google’ın +1 tuşunu da göreceğiz. Bakalım +1, Google’a geç kaldığı sosyal ağ yarışında arayı kapatma imkânı tanıyacak mı?

2 Yorum

Bir cevap yazın