Google 1 Gbps İnternet Hizmeti Sunacak

Amerika’nın teknolojideki liderliğini biliyoruz. Her ne kadar Uzak Doğu ülkeleri ve Avrupa, Amerika ile aralarındaki teknoloji farkını gün geçtikçe kapatıyorsa da Amerika, hala teknolojide lider konumda. Ama teknolojide lider olmak demek, teknolojinin her alanında lider olacağınız anlamına gelmiyor. Bazı Uzak Doğu (Japonya, Singapur v.s) ve İskandinav ülkelerinin aksine Amerikan ev ahalisi, yüksek hızlı fiber optik internet ile tanışamadı henüz (çoğu Amerikalı hala 10 Mbps intenet kullanıyor) fakat bu durum kısa süre içinde değişecek gibi gözüküyor hem de büyük bir değişim.

Google, blog sayfasında yaptığı açıklama ile Amerikan ev kullanıcıları için 1 Gbps fiber optik internet testlerine başlayacağını duyurdu. 1 Gbps kulağa inanılmaz geliyor. Teorik olarak saniyede 125 MB, dakikada 7500 MB demek bu… Ev kullanıcılarının kullandığı çoğu HDD’nin yazım kapasitesi saniyede 100 MB bile değil. Google, bu hizmeti ilk etapta 50.000 ila 500.000 kullanıcıda test edecekmiş. Ayrıca bu hizmet için bir servet ödemeniz gerekmiyor, Google’nın açıklamasına göre fiyatlar rekabetçi olacakmış.

Fiber Optik Kablo

Fiber optik kablolar ışık ile veri iletiyor bu sayede inanılmaz hızlar mümkün.

Amerika’da işler bizim ülkedeki gibi yürümüyor. Yıllarca ADSL’de tekel olan Telekom, ülkemizde hem internet fiyatların düşmesini engellemiş hem de bir çok bölgeye ADSL hizmetini oldukça geç sunmuştu. Google’ın fiber optik hizmeti ise Tekel olmayacak. Google sadece fiber optik altyapıyı geliştirecek. Son kullanıcılar farklı internet servis sağlayıcıları arasında seçim yapabilecekler.

Bu haber için ne yorum yapsak boş. Ülkemizde internet kullanımı belli bir mesafe aldı ama fiyatlar ve hız gelişmiş ülkelerle kıyaslanabilir gibi değil. Bir gün bizim de 1 Gbps bağlantımız olabilecek mi? 10 yıl sonra belki…

Bir cevap yazın