Google +1 Çok Yakında Çıkıyor

Google’ın Facebook Beğen Düğmesine cevap olarak hazırladığı +1 hizmeti Google geliştirici takımına göre birkaç hafta içinde hazır olacak.

Dünden beri Google I/O etkinliği çerçevesinde pek çok yeni hizmetten haberdar olduk. Geliştiriciler yakında çıkacak olan +1 hizmetiyle ilgili bazı önbilgiler de verdi. Aslında çalışma mantığı Facebook’un Beğen, Twitter’ın Tweetle düğmesine çok benziyor. +1’e basıldığında okuyucunun o sayfayı beğendiği ve paylaşmak istediği anlamına geliyor.

Söylentilere göre düğmeler sayaçlı ve sayaçsız olmak üzere yedi farklı şekil ve boyutta olacak. Yayıncılar bu düğmeleri kendi isteklerine göre yaratabilecekler.

Google +1’le birlikte Analytics’e benzeyen bir de istatistik sayfası geliyor. Yeterince ziyaretçi +1 düğmesine bastıktan sonra veriler grafik halinde yayıncıya sunuluyor. Yaş, cinsiyet ve konum bilgileri de kaydediliyor. İstatistikler Google’ın arama sayfasından gelen +1 verisini de içeriyor. Bu veriyi kullanarak yayıncılar sitelerini daha verimli hale getirebilecekler.

+1 hizmetinin tam olarak ne zaman çıkacağı konusunda Google net bir tarih vermiyor ancak Mayıs ayının sonu Haziran’ın başı gibi bu hizmetin duyurulması bekleniyor. Hizmetin devreye alınmasından haberdar edilmek istiyorsanız buradaki formu doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın