Google +1 (Beğenme) Tuşunu Arama Sonuçlarına Ekliyor

Artık Google arama sonuçlarını da beğenebileceksiniz.

Google +1 ÖzelliğiFacebook’un “Like” ya da Türçe çevirisi ile “Beğen” tuşu bir hayli popüler bildiğiniz gibi. İnternet kullanıcıları, Facebook’un bu özelliği sayesinde (ki artık bu özelliği desteklemeyen internet sitesi yok gibi) beğendikleri bir internet sayfasını arkadaşları ile paylaşabiliyorlar. Kuşkusuz bu özellik Facebook’u kullanımını da attırıyor.

Google’un da Facebook’un “beğen” tuşuna benzer bir sistem geliştirmeyi düşündüğü söyleniyordu. Daha önceki “sosyalleşme” denemeleri başarısızlıkla sonuçlanan Google, +1 tuşu ile olaya daha farklı bir açıdan yaklaşmak istiyor. Google’un +1 tuşu ile artık arama sonuçlarını da beğenebilecek ve arkadaşlarınız ile paylaşabileceksiniz. Ayrıca, arkadaşlarınız benzer bir arama yaptığı zaman sizin beğenilerinizi arama sonuçlarında bulabilecek. Bu özellik şu an sadece Google İngilizce sayfasına ve deneme amaçlı olarak çalışıyor, tüm Google kullanıcılarının bu özelliği kullanabilmesi için birkaç gün daha geçmesi gerektiği söyleniyor.

Google +1 tuşunu kullanabilmek için Facebook da olduğu gibi Google hesabınıza giriş yapmanız yeterli. Google, daha sonra +1 tuşunun internet siterinde de yaygın olarak kullanılmasını bekliyor.

Google, gizliliği de düşünüyor ve istediğiniz zaman beğenilerinizin gizli kalmasını sağlayan bir özelliği de ekliyor bu sisteme.

Google, bu sistemin nasıl çalıştığını anlatan kısa bir animasyon filmi de hazırladı. İlgili videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz, Google’un bu özelliği tutar mı, ya da arama sonuçlarına tıpkı forumlarda olduğu gibi “+1” vermeyi düşünür müydünüz?

1 Yorum

  1. LORDTEK

    Yanlış hatırlıyor olabilirim ama daha önce de OK veya yıldız gibi uygulamaları vardı. Veya yapılan sonucu yukarı aşağı mı taşıyorduk.. Belki de onları tutturamamış ve bunu yapmış olabilir.

Bir cevap yazın