God of War III Sadece PS3’te Mümkün Olabilir

Her sene iki üç PS3 oyununun en çok beklenen oyunlar arasında üst sıralarda yer almasına alıştık değil mi? Bu sene de menümüzde God of War 3, Heavy Rain ve Gran Turismo 5 gibi isimler var. Ancak oyun zevkimiz ne olursa olsun bu isimlerin arasında tek bir ismi favori gösterebiliriz: God of War III.

Sony’den Claire Backhouse da bugün CVG’ye verdiği röportajda God of War III’ün bu kadar büyük beklentilere yol açmasının temel nedenlerinden birini bizlerle paylaşmış.

“Geliştiriciler PS3’ün bütün olanaklarını kullanarak God of War III’ün muhteşem görünmesi için çalıştılar ve oyuna sadece PS3’te görebileceğimiz bazı özellikler eklediler. Mesela GoW III’te görebileceğiniz dinamik ışıklandırma çözünürlüğü yalnızca PS3’ün Cell işlemcisiyle mümkün.”

Bu açıklamayla God of War III’ü neden diğer platformlarda da göremeyeceğiz sorusunun cevabını da almış oluyoruz böylece. Özellikle oyunda kullanılan ısıklandırma teknolojisiyle (buna HDR de dahil) insan retinasının kusursuza yakın simüle edildiği belirtiliyor.

Yine de bütün bunlara canlı şahit olmak için Mart ayına kadar beklememiz gerek.

4 Yorum

  1. Oruç Dim

    Yok yahu ironik değil cidden 🙂 Xbox 360’ın işlemcisi ve herşeyden önemlisi disk üzerindeki yer bu oyun için yeterli değil. İşte birinci parti firmalar oturup aletin üzerinde çalışınca 360’tan görsel olarak çok daha kaliteli oyunlar çıkabiliyor, en nihayetinde Cell gibi bir işlemci var alette. Cell spesifikasyonlar olarak, yani düz mantık olarak 360’ın işlemcisinden AŞIRI güçlü bir işlemci olmasa da birden fazla çekirdeğini farklı işlere assign edebilmesi ile CGI kalitesinde görselleri oyunlara entegre edebiliyor. Örnek vermek gerekirse hala Uncharted 2 gibi bir oyun göremedik 360’ta ama dediğim gibi bunun için birinci parti exclusive’ler lazım ve sürekli exclusive üretemediği için Sony, PS3 arkaplanda gibi gözüküyor. Yani eğer exclusive oyunların sektörü yönlendirdiği (PS2 zamanında olduğu gibi) bir çağda yaşıyor olsaydık PS3 kral olurdu 🙂 Ancak artık oyunların yapım maliyeti arttığı için kimse tek bir konsola oturup oyun yapamıyor, PS2 dönemindeki kadar rahat değil hiçbir yapımcı. Zaten 360’ın da kazandığı yer bu, multiplatform da seçilen platform 360 çünkü kolay tasarlanıyor, Cell için kodlama yapmak oldukça zor. Bu yüzden çok ileri teknoloji ürünler firmalara zarar veriyor ancak teknoloji bazında baktığımız zaman elbette Microsoft’un yaptığı yanlış birşey. Dediğim gibi her firma para kazanmaya çalışıyor yalnızca, dolayısıyla PS3, kalite bazında 360’tan daha iyi bir aletken 360 hem kolay programlanabilir olması, hem marketing hem de oyun kollarının daha güzel tasarlanmış olması sayesinde (bunda PS3’ün ilk dönemlerinde MS’in Xbox’ı oyun aleti gibi tanıtıp Sony’nin PS3’ü Linux kurulabilen, Blu-Ray izleten, bütün bunların yanında oyun da oynatan bir alet olarak pazarlaması da var ki şimdi Slim ile tamamen “oyun aleti” olma yolunda ilerliyorlar) uzun süredir sektör lideri. Ha son birkaç aydır PS3 toparlıyor ve 360’tan fazla satıyor, bakalım Sony bu liderliği sürdürebilecek mi? Ben şahsen PS3’ün çok sağlam bir alet olduğunu ancak Sony’nin marketing’ine kurban gittiğini düşünüyorum. Yeter bu kadar 😛

Bir cevap yazın