God of War III Sabit Diske Kurulum İstemiyor

Bizi yakından takip ediyorsanız, Sony Santa Monica’dan yönetmen Tim Moss’un God of War III’ün çift katmanlı Blu-Ray üzerinde 35 GB (Avrupa versiyonu 9 dil desteğiyle birlikte 40 GB) yer kapladığını açıkladığından haberiniz vardır.

Bugün ise yine Sony Santa Monica’dan teknoloji yönetmeni Chirstopher Ericson, twitter sayfasından, God of War III’ün PS3 sabit diskine herhangi bir kurulum istemeyeceğini duyurdu. Yunan Tanrıları’na kafa tutan Kratos’un bu yeni macerası, yalnızca 5 MB’lık bir bölümü kayıt dosyalarının saklanması için ayıracak. Daha önce Killzone 2 ve Uncharted 2 gibi oyunlarda da olduğu gibi oyun verileri önbellekte toplanacak. Bu, özellikle saniyede 60 kare performans hedefleyen bir aksiyon oyunu için büyük bir başarı. Tabi bir de çift katmanlı blu-ray faktörünü hesaba katmak lazım. Sony’nin bütün bu performans handikaplarını avantaja çevirdiğini görmek gerçekten etkileyici.

Peki Sony Santa Monica bunu nasıl başaracak? Açıkçası bizim de pek bir bilgimiz yok. Özellikle oyunda CGI tekniğiyle hazırlanmış ara sahnelerin olmaması ve oyunun yine de çok büyük bir boyuta sahip oluşu, Sony Santa Monica’nın oyun içi görüntüler kullanılarak önceden yaratılmış (pre-rendered) ara sahneler sunacağını gösteriyor. Aynı zamanda bu ara sahneler, oyunun sabit diske kurulum yapmak yerine veriler blu-ray’den aktarmak için yeterli süreyi tanıyor olabilir.

Yine de kafayı fazla yormaya gerek yok bence. Zira bu boyutlara yakın bir önceki PlayStation 3 oyunu olan Metal Gear Solid 4’te yaşanan kurulum çilesinden sonra God of War III ilaç gibi bir deneyim olacak.

Bir cevap yazın