God of War 3 Türkiye’nin En Hızlı Satan Oyunu Oldu

Şimdi size vereceğimiz öyle bir haber ki; yorumlamak için biraz bardağın neresine baktığınız önemli. O zaman önce haberimizi verelim sonra üstüne kafa yoralım. Bardağın iki tarafına da bakmaya çalışacağım.

God of War 3, Türkiye’de satışa sunulduğu ilk beş gün de tükendi: Sony, toplam olarak 11.700 orijinal kopya GOW 3 sattıklarını, bu rakam satış rakamı ile Türkiye’nin en kısa sürede en hızlı satan oyunu ünvanını GOW 3’ün ele geçirdiğini açıklamış. Ayrıca Sony, GOW 3 kopyalarının şimdilik tükendiğini ve GOW 3 için hedeflerini büyüterek 30.000 kopya satış rakamı planladıklarını açıklamış. (Sony çevrelerinde, Oruç’un God of War 3 için layık gördüğü 98 puanın da GOW 3 satışlarının patlamasında etkili olduğu söyleniyor :P)

Şimdi bardağı inceleyebiliriz; bardağın dolu tarafına bakarsak, beş günde 11.700 kopya Dünya için çok küçük ama Türkiye için oldukça büyük bir adım diyebiliriz. Tabi bu satış patlamasında oyunun 130 TL’ye indirilen fiyatının da etkili olduğunu söylemek lazım. Ayrıca Sony’nin GOW 3 için yaptığı bunca reklamın geri dönüşü alabildiğini görmek güzel.  (Türk insanı güzel şeylere o kadar da kayıtsız değilmiş). Bu reklam kampanyası diğer oyun dağıtımcılarına da örnek olabilir. Bakarsınız Valve bile Türkiye’de bir reklam kampanyası yapıyor…

Bardağın boş tarafına bakarsak; bugüne kadar Türkiye’de oyun satış rakamlarını öğrenemiyorduk ama GOW 3 onca reklamdan sonra 11.700 kopya satış ile Tükiye’nin en hızlı satan oyunu oluyorsa, (ki bu fena bir rakam değil) diğer oyun satış rakamlarını düşünmek bile istemiyorum. Orijinal oyun satışlarında sanırım gelişmemiş ülkelerle yarışıyoruz.

Sonuç olarak, biz yine de olumlu düşünelim ve GOW 3’ün Türkiye oyun piyasası için iyi bir başlangıç olacağını umalım.

4 Yorum

  • Tahir Meylani

   Valla, bize gelen bültende “en kısa sürede en çok satan oyun” diyordu. Konsol veya PC diye ayırmamıştı. Dediğin gibi konsol için olabilir bu rakam.

 1. Oruç Dim

  Etkili falan değil, tamamen benim inceleme yüzünden. Ne sandın?

  Not: Ciddiye alıp yorumu -4’e kadar downvote eden arkadaşlara kötü bi haberim var: Ne yazık ki bir espri anlayışına sahip değilsiniz.

 2. Abdullah Akın

  Ps3’de korsan olmadığı için ve birazcıkda fiyat indirimi olduğu için bu sayı yakalandı bence olumlu bir gelişme.Ama 130 tl hala tr için yüksek bir rakam ve bu sayı düştükçe de satışlar daha da artacaktır.Buraya da bir pazar olarak değer verip her türlü desteği veren yayınlayıcıların karşılığını alabileceklerini gösteren güzel bir gelişme

Bir cevap yazın