Gmail ve Yahoo da Hotmail gibi Saldırıya Maruz Kaldı

Bu hafta başında Avrupa’da 10,000 kişinin Hotmail şifresi çalındıktan sonra Microsoft 21 milyon Hotmail kullanıcısını şifrelerini değiştirmeleri konusunda uyarmıştı. Gelen haberlere bakılırsa bu saldırının odağında sadece Hotmail yokmuş.

BBC’nin yayınladığı rapora göre Gmail de şifre hırsızlığı amacıyla saldırıya uğradı. Google’ın sözcüsü BBC’ye yaptığı açıklamada:

“Dünyadaki tüm posta hesaplarının uğradığı saldırıdan biz de etkilendik. Saldırılardan haberdar olduğumuz anda ilgili hesapların şifrelerini yeniledik. Saldırılar sürdüğü sürece şifre sıfırlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Ayrıca Google saldırının posta hizmeti verenlerin güvenlik açığından kaynaklanmadığını fakat saldırganların kullanıcıları sahte ekranlarla aldatarak şifrelerini basitçe ele geçirdiklerini ifade etti.

Hesabınızın şifresini değiştirmek can sıkıcı bir iş gibi görünse de, çalınması çok daha can sıkıcıdır. Şifreleri düzenli olarak yenilemeyi ve değiştirmeyi alışkanlık haline getirirseniz çok daha güvende olursunuz.

Bir cevap yazın