Global Game Jam 2011’de Neler Yaşandı?

GGJ 2011 sona erdi. Peki bu muhteşem organizasyonda neler yaşandı? Bütün çarpıcı detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Global Game Jam 2011 logo44 ülkedeki 173 merkezden 4000’e yakın geliştiricinin 48 saatlik bir maraton boyunca çeşitli oyunlar geliştireceği Global Game Jam 28-30 Ocak tarihleri arasında düzenlendi bildiğiniz gibi. Etkinliğin Türkiye ayağı, ODTÜ Teknokent, ODTÜ Enformatik Enstitüsü ve METUTECH-ATOM (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) işbirliğiyle ODTÜ Teknokent’te gerçekleştirildi ve çoğunluğunu programcıların, grafikerlerin, ses mühendisi ve müzisyenlerin oluşturduğu birbirini tanımayan 66 kişilik katılımcı grubu, 13 takıma ayrılarak extinction (tükenme) temalı oyun projelerini tamamlamaya çalıştılar.

Biz de Tom’s Hardware Guide Türkiye oyun bölümü olarak dünya üzerinde başka bir eşi olmayan bu etkinliğe online medya boyutunda destek verenler arasındaydık ve bu 48 saatlik zorlu maraton boyunca elimizden geldiğince katılımcıların yanında olduk, projelerini dinledik, aklımız erdiğince fikirlerimizi paylaştık. 48 saatin sonundaysa 13 takım, ortaya gerçekten birbirinden güzel ve eğlenceli tam 15 oyun çıkardı. Jüri olarak bu oyunları değerlendirme sürecimiz ise tahmin edebileceğiniz gibi pek kolay olmadı.

Etkinliğin ilk gününde yaşananları sizlerle paylaşmıştık hatırlarsanız. Şimdi dilerseniz son iki gün neler yaşandı hep birlikte bakalım.

2 Yorum

  1. lazboy

    cevat yerlide türk ama oyunlarinda ABD ingiliz askerlerini övüyor türk ama türkiye icin emek vermis akeri polisi unutmuş bu yüzden Türk oyun yapımcılarina destek vermiyorum vermicem de

  2. life4family

    Cevat Yerli dediğin adam çok yetenekli birisi. Sen övgülere ne bakıcaksın ki? Sonuçta bu tür şeyler yani oyun yaratıcılığı ülkemizde çok gerilerde. Bunu ilerletmek adına yapılmış en iyi oyun Crysistir bence.

Bir cevap yazın