Gizli Bakış: Intel’in Alderwood/Grantsdale Yongasetleri İncelendi

BTX Biçim Faktörü: Parçalar İçin Daha Verimli Dizilim

BTX Biçim Faktörü: Parçalar İçin Daha Verimli Dizilim

Intel BTX standartlarını geçen sene belirlemişti. 2004’ün ilk yarısında BTX anakartları arada sırada göreceğiz, hatta BTX kartların geleneksel ATX kartları üzerindeki hakimiyetini ilan etmesi 2005’ten önce olmayacak.

ATX biçim faktöründen BTX’e geçmek için üç neden var: genel soğutmadaki eksiklikler, soğutmadan dolayı kaynaklanan gürültü ve daha küçük sistemler için parçaların daha mantıklı bir şekilde dizilmesi.

Çok kesin olmamakla birlikte elektrik bağlantılarında da bazı değişiklikler olabilir. 24 pin bağlantı işistasyonlarında genel olarak kullanılan ATX12V bağlantısının aynısı fakat CFX12V standartlarına göre tasarlanmış. ATX’ten farklı olarak fazladan, toprak hattıda dahil olmak üzere 3.3, 5 ve 12 Volt bağlantılar eklenmiş.

BTX uyumlu anakartlar CFX12V standartlarını temel alsa da, ATX güç kaynaklarıyla da sorunsuz çalışacaklar, tabi BTX’te bulunmaya 4 pinli güç kablosunu kullanmak koşuluyla.

Soğutma ATX kasalar için tartışma konusu olmuştu çünkü ATX’in teknik ayrıntılarında iyi soğutma ortamı garanti edilmiyordu. Hatta tersine, hava akımı için yollar bile belirtilmemişti, güç kaynakları hava akımı açısından birbirlerinden gözle görülür şekilde farklılık gösterebiliyorlardı, üreticiler kendi isteklerine göre parça ekleyebiliyorlardı, hatta ek fan takmak için bile bir yardımcı kitap yoktu. Örneğin, fiyatı ucuz tutmak için tasarlanmış bir kasa, büyük ihtimalle yeni işlemciler için gerekli olan soğutmayı sağlayamıyordu.

İlk bakışta BTX biçim faktörü, ATX’e göre temel farklılıklar içermiyor gibi gözüküyor. Fakat, daha yakından bakınca ayrıtılarda önemli değişiklikler olduğunu göreceksiniz. BTX’le birlikte, parçaların dizilişinde hat prensibi temel alınmış. Bu da havanın kasa içinden en rahat şekilde geçmesini sağlıyor (ideal yöntem önden arkayadır). Bu düz diziliş hava türbülansını da azaltarak, gürültününde ciddi şekilde düşmesini sağlıyor.

Güç kaynakları için yeni tanımlamalar söz konusu.

Güç kaynakları için yeni tanımlamalar söz konusu.

Bir cevap yazın