Gizli Bakış: Intel’in Alderwood/Grantsdale Yongasetleri İncelendi

Gizli Bakış: Intel'in Alderwood/Grantsdale Yongasetleri İncelendi

Intel yeni teknolojilerini hırçın bir şekilde ortaya çıkarıyor, yada en azından Intel’in bu sene tanıtacağını söylediği bol miktardaki yeni teknolojiye bakınca öyle gözüküyor. Fakat, Intel’in yol haritası da şubat ayında IDF’te anlattığının aksine biraz engebeli ve çok çekici sayılmaz.

Bugünlerde Intel’in perde arkasında çok hareketli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bazı belirtilere bakarsak, bu hareketliliğin sebebi gecikmiş olan 90 nm taşınabilir işlemci Dothan, yetersiz hızlarıyla Prescott’lar ve hakkında pek açıklama yapılmayan Alderwood ve Grantsdale yonga setleri.

Herşeyden önce, sistemlerin düzgün çalışması için şart olan ve çoktan modası geçmeye başlayan parçaların hazır olması gerekiyor. Büyük değişiklikler ise, yüksek başarım potansiyelie sahip DDR2 bellek, AGP’nin yerini alacak olan (orta vadede PCI’n da yerini alacak) seri PCI EXprees, sistemler ve anakartlar için büyük yapısal değişiklikler getiren BTX biçim faktörü ve son olarak ama en önemlilerinde biri soket LGA775.

En sonuncu Intel içi pek fazla sorun olmamalı çünkü yeni paketlemeye geçmek hızlı bir şekilde bitmeli. Ek olarak, gerekli olan bellekler küçük miktarlarda ve buna bağlı olarak yüksek fiyatlarla hazır olması gerekiyor. Bu geçiş görüntü kartları için daha zor çünkü ATI ve NVIDIA, doğru stratejinin ATI’nin yaptığı gibi gerçek PCIE mi yoksa NVIDIA’nın ki gibi normal AGP yongalarına ek olarak PCIE köprüler mi olduğu kosunda kararsızlar – her iki durumda şu anda hazır değil.

BTX ne durumda? Balanced Technology Extended (Dengelenmiş Teknolji Uzatması) uzun adıyla BTX, anakatlar ve kasalar için büyük değişiklikler içeriyor. Yeni güç kaynağı ve işlemciler için yeni bir soğutma teknolojisi gerekiyor. Fakat BTX biçim faktörünün duyurulması bu yeni teknolojilerden bağımsız olacak.

Birazdan, bu yeni teknolojilere ve Intel’in ürün planlamasına daha yakından bakacağız.

Bir cevap yazın