Giriş Seviyesi İşlemciler Oyunlar İçin Yeterince Hızlı Mı?

Hızaşırtma Gerekli mi?

Bu işlemciler üzerinde yaptığımız hızaşırtmanın oyun başarımına ne kadar etkisi olacağı konusunda bir fikrimiz yok ancak farkın artı yönde olacağına eminiz. Ama asıl soru şu; bu iş için ne kadar para harcamalıyız? Seçenkler sıfırla sonsuz arasında değişiyor. Biz ortalamadan biraz büyük olan bir soğutucu kullanmakta karar kıldık.

Scythe Mugen-2 Rev. B

Scythe Mugen-2 Rev. B

Mugen-2 Revision B olarak da bilinen Scythe’nin 60 $civarında fiyatla satılan SCMG-2100 modeli daha önce yayınladığımız LGA 1156 Soğutucu Karşılaştırmasında yukarılarda yer almıştı. Bu soğutucunun desteklediği işlemci yuvaları arasında Soket AM3’ün de olması işimizi kolaylaştırıyor.

Belleklerimiz işlemciler üzerinde yapacağımız hız değişikliklerini zaten destekliyor bu konuda fazladan bir şey yapmamıza gerek yok.

AMD Ucuz Oyun Sistemi

Çoğu AMD Phenom II iki işlemci kolayca 3.8 – 4.0 GHz saat hızı sınırına ulaşabiliyor olsa da elimizde bulunan eski sürüm X3 720 biraz sıkıntılı çıktı. 3.7 GHz saat hızının ötesine gidemeyeceğimizi fark ettiğimizde bu işlemcinin “Black Edition” olmasını bir kenara bıraktık ve daha fazla kullanıcı için geçerli olan standart hızaşırtma yöntemlerine döndük. AMD işlemcilerin hepsinde HyperTransport ve kuzeyköprüsü çarpanları ayarlanabiliyor; 8x ayarı temel saat hızını 262 MHz seviyesie çekmemize imkân sağladı.

Phenom II X3 720 Hızaşırtma

3.67 GHz saat hızında ve tam yük altında kararlı kalabilmek için işlemci çekirdeği 1.472 V gerilim istedi (bu ayara BIOS üzerinde 1.475 V değeriyle ulaştık). Tam yük altında işlemci sıcaklığı 50 derecenin üzerine neredeyse hiç çıkmadığı için böylesi büyük bir soğutucuya aslında pek de gerek yok. Bellek hızını 1.6V gerilimle DDR3-1400  ve CAS 7-7-7-16 olarak ayarladık.

Intel Ucuz Oyun Sistemi

32 nm üretim sürecine sahip olan Core i3-530 daha iyi bir hızaşırtmacı olduğunu kanıtladı. 1.3V işlemci gerilim değeriyle 4.31 GHz saat hızına ulaşmayı başardık. Tam yük altında sıcaklık 40-50 derece arasında değişiyordu.

Core i3-530 Hızaşırtma

Intel işlemcinin temel saat hızını yükseltmemiz bellek veri aktarım hızını da yükseltti bu yüzden CAS 8-8-8-18 gecikme ayarlarıyla DDR3-1568 hıznı kullandık. Gecikme zamanlamaları ve aktarım hızı birlikte değerlendirildiğinde bunlar AMD’nin ayarlarına yakın sonuçlar verecektir.

7 Yorum

 1. RP

  Mükemmel bir test olmuş. Sonunda oyunlar için CPU’nun ne kadar önemsiz olduğu ortaya çıktı. Nvidia’nın CUDA, ATI’nin Stream özelliği sayesinde GPU, masaüstü uygulamalarına da gireceğine göre yakında CPU diye bişey kalmayacak gibi. Zaten bu yüzden AMD de Intel de CPU ve GPU’yu birleştirip tek bir yonga haline getirmeye çalışıyor ya. Gerçi Intel’ Larrabe fiyaskosundan sonra ne yapar bilemem ama Nvidia’yı satın alırsa hiç şaşırmam.

 2. Sezai

  Her ne kadar i3 ve x3 720 giriş seviyesi olarak doğru bir seçim olsa da ülkemizde bu işlemciler orta seviye sayılıyor bence. En azından benim çevremde çoğu kullanıcı hâlâ athlon ve c2d işlemcileri kullanıyorlar. Keşke bu teste her iki işlemci üreticisinin daha eski modellerinden birer tanesi kullanılsaydı.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Daha önce yayınladığımız Phenom II X2 555 ve Pentium G6950 karşılaştırma yazısında oyun testleri de yapmıştık. Bu sayfada iki işlemcinin Core i5-750 ile karşılaştırmasını görebilirsiniz.

   Kısacası giriş seviyesi işlemciler oyunlar için büyük oranda yeterli oluyorlar. Hele hızaşırtma yapılırsa oyunlar için ileri seviye işlemcilerden kesinlikle geri kalmıyorlar.

   Kişisel görüşüm iki üreticinin de eski modelleri çoğu oyun için yeterli başarım sunuyor yönünde (tabi çok eski olmamak kaydıyla).

 3. Sezai

  Bu durumda giriş seviye işlemciler oyun, internet, ofis, çoklu ortam ve profesyonel olmayan uygulamaları rahatça çalıştırıyor.  Çoğu kullanıcının da istediği zaten bunlar. Kurumsal müşterileri saymazsak (ki onlar zaten marka tabir edilen hazır sistemler alır) işlemci ğreticileri 250 dolar üstü fiyatlı işlemcileri kime satıyor? Ayrıca üst seviye işlemcilerin pazar payı ne acaba, merak ediyorum. İntel genelde üst sınıf işlemcileri için rakipsizlikle övünür de, pazar payı çok düşük olan bir alanda rakipsizlikle övünmenin de esprisi yok gibi.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Firmalar kârlarının büyük çoğunluğunu giriş ve orta seviye işlemciler (ekran kartları) üzerinden yaparlar çünkü bunların satış rakamları çok daha fazladır. En hızlı işlemci bende demek biraz prestij meselesi, bunun dışında çok da bir anlamı yok aslında.

   250 $ üstü işlemcileri kimler alıyor demişsiniz. Cevabı basit parası olanlar alıyor. Sonuçta bu işlemciler daha hızlılar ve mutlaka bir alanda giriş seviyesi modellere göre daha iyi sonuçlar veriyorlar.

   Parasına göre en iyiyi almak isteyen bütçesi sınırlı kullanıcılar ise genelde aldıkları her üründe ortalamayı tutturmaya çalışırlar. Çoğunlukla mantıklı olanı budur.

 4. XaeRo

  yukarda bir arkadaşın da dediği gibi seçilen işlemciler ülkemiz şartlarına göre orta ve üst seviye işlemciler.. şahsen ben thgtr okuru olarak ülkemiz şartlarına uygun işlemcilerin olduğu bir test bekliyorum.. sonuçta ben bile şuanki bilgisayarımda bırakın core2 duo yu core duo e5300 kullanıyorum.. işim gereği bilgisayar satışıyla tam 10 senedir haşır neşir olduğum için, core 2 işlemcili bir bilgisayar bizim ülkemizde İYİ bir sistem adı altında toplanıyor..  ben şuan bilgisayarımda e5300 işlemcim ve 8800Gt ekran kartımla bile gta4 oynayabiliyorsam gerisini siz düşünün.. kısacası core duo 3000+ üstü işlemcilerin ve amdnin en düşük işlemcileriye güzel bir test incelemesi bekliyorum.. buarada inceleme gerçekten çok güzel ve ayrıntılı olmuş.. ama site birkez daha arayüz değiştirmiş.. tamda alışmıştık ki en azından incelemerin hemen sonuç sayfasına ulaşabiliyorduk ama bu arayüzde sürekli ileri demekten sıkılıyor insan 🙂

Bir cevap yazın