Giriş Seviyesi İşlemciler Oyunlar İçin Yeterince Hızlı Mı?

İki 400 $ Platform

Intel’in en yeni orta seviye işlemci arayüzü olan LGA 1156; sistem üreticilerine sunulan tek bir Pentium işlemcinin yanı sıra Core i3, i5 ve bazı i7 modellerini destekliyor. Orta seviye bir sistem oluşturma amacına uygun olarak Core i3 modellerinden en ucuz olanı 2.93 GHz saat hızlı Core i4-530’u tercih ettik.

Intel Core i3-530

Daha önce yaptığımız testlerden üç çekirdeğin iki çekirdeğe göre oyun başarımını önemli oranda artırırken dört çekirdeğin oyun başarımına çok büyük bir katkısının olmadığı sonucuna varmıştık. Ancak bu testleri Intel’in Hyper-Threading teknolojisi sahalara geri dönmeden önce yapmıştıktık. Hyper-Threading desteği sayesinde iki çekirdeği üzerinde dört işparçası çalıştırabilen Core i3-530’un oyunlar söz konusu olduğunda nasıl bir başarım sergileyeceğini bu incelememizin sonunda göreceğiz.

Gigabyte P55-UD3R - 1

Bugün yapcağımız testlerin arasında hızaşırtma da olduğundan uygun fiyatına göre sağladığı kararlılık yüzünden Gigabyte’ın P55-UD3R modelini kullanmaya karar verdik. Üretimi durmuş olsa da Gigabyte tarafından desteklenmeye devam eden kart, USB 3.0 bağlantısı bana gerekmez ama ekran kartı arayüzü hızından fedakarlık edemem diyenler için iyi bir tercih.

Üç çekirdekli işlemcileri iki çekirdeklilerle karşılaştırabilmek için Core i3-530 ile benzer fiyata sahip Phenom II X3 720’yi (2.8 GHz) kullanmayı uygun gördük.

AMD Phenom II X3 720

Bu eski model yerine AMD’nin 2.9 GHz hızında Phenom II X3 735’i pazara sürmesi iyi bir hamle olabilirdi ancak üç çekirdekli işlemciler maliyeti biraz yüksek. Bu yüzden AMD daha çok giriş seviyesi Athlon II ve ileri seviye Phenom II X4 modellerine ağırlık veriyor. Yakın zamanda bu durumun değişeceğini de sanmıyoruz. Son zamanlarda Phenom II X3 üretimini ekonomik açıdan mantıklı hale getirecek çekirdeklerinden birisi hatalı dört çekirdekli işlemci üretimi pek yok.

Gigabyte GA-890GPA-UD3H

Intel’in tersine AMD anakartlarında ekran kartından çalmadan USB 3.0 arayüzünü destekleyebilecek kadar PCIe 2.0 hattı koyuyor. Soket AM3 uyumlu 890GPA-UD3H modeli genelde seçtiğimiz Intel anakarta benzer özellikler sunuyor. Ancak AMD’nin yeni SB850 güneyköprüsünün desteklediği USB 3.0, SATA 6Gb/s ve tümleşik grafik yongası gibi artı değerler bu incelememizin kapsamı dışında olsa da bazı kullanıcıların aklını çelebilir.

Crucial 4 GB CT2KIT25664BA1339

DDR3-1333 CAS 9 etiket hızına sahip olan Crucial’ın CT25664BA1339 bellekleri bu hızda CAS 6 gecikmesine kadar inebiliyor. Ya da CAS 9 gecikme değeriyle DDR3-1980 hızına çıkabiliyor.

7 Yorum

 1. RP

  Mükemmel bir test olmuş. Sonunda oyunlar için CPU’nun ne kadar önemsiz olduğu ortaya çıktı. Nvidia’nın CUDA, ATI’nin Stream özelliği sayesinde GPU, masaüstü uygulamalarına da gireceğine göre yakında CPU diye bişey kalmayacak gibi. Zaten bu yüzden AMD de Intel de CPU ve GPU’yu birleştirip tek bir yonga haline getirmeye çalışıyor ya. Gerçi Intel’ Larrabe fiyaskosundan sonra ne yapar bilemem ama Nvidia’yı satın alırsa hiç şaşırmam.

 2. Sezai

  Her ne kadar i3 ve x3 720 giriş seviyesi olarak doğru bir seçim olsa da ülkemizde bu işlemciler orta seviye sayılıyor bence. En azından benim çevremde çoğu kullanıcı hâlâ athlon ve c2d işlemcileri kullanıyorlar. Keşke bu teste her iki işlemci üreticisinin daha eski modellerinden birer tanesi kullanılsaydı.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Daha önce yayınladığımız Phenom II X2 555 ve Pentium G6950 karşılaştırma yazısında oyun testleri de yapmıştık. Bu sayfada iki işlemcinin Core i5-750 ile karşılaştırmasını görebilirsiniz.

   Kısacası giriş seviyesi işlemciler oyunlar için büyük oranda yeterli oluyorlar. Hele hızaşırtma yapılırsa oyunlar için ileri seviye işlemcilerden kesinlikle geri kalmıyorlar.

   Kişisel görüşüm iki üreticinin de eski modelleri çoğu oyun için yeterli başarım sunuyor yönünde (tabi çok eski olmamak kaydıyla).

 3. Sezai

  Bu durumda giriş seviye işlemciler oyun, internet, ofis, çoklu ortam ve profesyonel olmayan uygulamaları rahatça çalıştırıyor.  Çoğu kullanıcının da istediği zaten bunlar. Kurumsal müşterileri saymazsak (ki onlar zaten marka tabir edilen hazır sistemler alır) işlemci ğreticileri 250 dolar üstü fiyatlı işlemcileri kime satıyor? Ayrıca üst seviye işlemcilerin pazar payı ne acaba, merak ediyorum. İntel genelde üst sınıf işlemcileri için rakipsizlikle övünür de, pazar payı çok düşük olan bir alanda rakipsizlikle övünmenin de esprisi yok gibi.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Firmalar kârlarının büyük çoğunluğunu giriş ve orta seviye işlemciler (ekran kartları) üzerinden yaparlar çünkü bunların satış rakamları çok daha fazladır. En hızlı işlemci bende demek biraz prestij meselesi, bunun dışında çok da bir anlamı yok aslında.

   250 $ üstü işlemcileri kimler alıyor demişsiniz. Cevabı basit parası olanlar alıyor. Sonuçta bu işlemciler daha hızlılar ve mutlaka bir alanda giriş seviyesi modellere göre daha iyi sonuçlar veriyorlar.

   Parasına göre en iyiyi almak isteyen bütçesi sınırlı kullanıcılar ise genelde aldıkları her üründe ortalamayı tutturmaya çalışırlar. Çoğunlukla mantıklı olanı budur.

 4. XaeRo

  yukarda bir arkadaşın da dediği gibi seçilen işlemciler ülkemiz şartlarına göre orta ve üst seviye işlemciler.. şahsen ben thgtr okuru olarak ülkemiz şartlarına uygun işlemcilerin olduğu bir test bekliyorum.. sonuçta ben bile şuanki bilgisayarımda bırakın core2 duo yu core duo e5300 kullanıyorum.. işim gereği bilgisayar satışıyla tam 10 senedir haşır neşir olduğum için, core 2 işlemcili bir bilgisayar bizim ülkemizde İYİ bir sistem adı altında toplanıyor..  ben şuan bilgisayarımda e5300 işlemcim ve 8800Gt ekran kartımla bile gta4 oynayabiliyorsam gerisini siz düşünün.. kısacası core duo 3000+ üstü işlemcilerin ve amdnin en düşük işlemcileriye güzel bir test incelemesi bekliyorum.. buarada inceleme gerçekten çok güzel ve ayrıntılı olmuş.. ama site birkez daha arayüz değiştirmiş.. tamda alışmıştık ki en azından incelemerin hemen sonuç sayfasına ulaşabiliyorduk ama bu arayüzde sürekli ileri demekten sıkılıyor insan 🙂

Bir cevap yazın