Giriş Seviyesi İşlemciler Oyunlar İçin Yeterince Hızlı Mı?

Darboğaz lafını duyduğumuzda ne anlamalıyız? Biz darboğazı, genelde tek bir parçanın bilgisayarın tam performanta çalışmasını engellemesini tanımlamak için kullanıyoruz. Oyunlar için bu parça çoğunlukla işlemci veya ekran kartı olarak kaşımıza çıkar.

Birden fazla grafik işlemcisi içeren ileri seviye sistemler genelde işlemci tarafından sınırlanırken standart kullanıcıların tercih ettiği tek GPU’lu sistemler ise (tabi güçlü GPU olmak şartıyla) işlemci tarafından sınırlanır. Şu an pazarda bulunan modeller arasında AMD’nin Radeon HD 5850 modeli fiyatına göre en iyi performansı sunan model olarak karşımıza çıkıyor.

Sapphire Radeon HD 5850

Sapphire Radeon HD 5850

Fiyatına göre en iyi başarımı gösteren ekran kartını belirledikten sonra şu sorunun cevabını aramamız gerekiyor: Bu ekran kartının performansını sonuna kadar kullanabilmek için hangi işlemciyi kullanmalıyız? Çift çekirdekli bir işlemci işimizi görür mü yoksa günümüz oyunları daha fazla çekirdeği kullanabilecek kadar çok-işparçası desteği sunuyorlar mı? Hızaşırtmanın faydası var mı? İşlemciye fazladan para vermek yerine iyi bir soğutucu almak daha mantıklı olur mu? Bu soruların cevaplarını bulabilmek için öncelikle ilk soruyu cevaplamak gerekiyor. Bu yüzden Intel ve AMD’den gelen örnekleri aldık ve işe koyulduk.

7 Yorum

 1. RP

  Mükemmel bir test olmuş. Sonunda oyunlar için CPU’nun ne kadar önemsiz olduğu ortaya çıktı. Nvidia’nın CUDA, ATI’nin Stream özelliği sayesinde GPU, masaüstü uygulamalarına da gireceğine göre yakında CPU diye bişey kalmayacak gibi. Zaten bu yüzden AMD de Intel de CPU ve GPU’yu birleştirip tek bir yonga haline getirmeye çalışıyor ya. Gerçi Intel’ Larrabe fiyaskosundan sonra ne yapar bilemem ama Nvidia’yı satın alırsa hiç şaşırmam.

 2. Sezai

  Her ne kadar i3 ve x3 720 giriş seviyesi olarak doğru bir seçim olsa da ülkemizde bu işlemciler orta seviye sayılıyor bence. En azından benim çevremde çoğu kullanıcı hâlâ athlon ve c2d işlemcileri kullanıyorlar. Keşke bu teste her iki işlemci üreticisinin daha eski modellerinden birer tanesi kullanılsaydı.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Daha önce yayınladığımız Phenom II X2 555 ve Pentium G6950 karşılaştırma yazısında oyun testleri de yapmıştık. Bu sayfada iki işlemcinin Core i5-750 ile karşılaştırmasını görebilirsiniz.

   Kısacası giriş seviyesi işlemciler oyunlar için büyük oranda yeterli oluyorlar. Hele hızaşırtma yapılırsa oyunlar için ileri seviye işlemcilerden kesinlikle geri kalmıyorlar.

   Kişisel görüşüm iki üreticinin de eski modelleri çoğu oyun için yeterli başarım sunuyor yönünde (tabi çok eski olmamak kaydıyla).

 3. Sezai

  Bu durumda giriş seviye işlemciler oyun, internet, ofis, çoklu ortam ve profesyonel olmayan uygulamaları rahatça çalıştırıyor.  Çoğu kullanıcının da istediği zaten bunlar. Kurumsal müşterileri saymazsak (ki onlar zaten marka tabir edilen hazır sistemler alır) işlemci ğreticileri 250 dolar üstü fiyatlı işlemcileri kime satıyor? Ayrıca üst seviye işlemcilerin pazar payı ne acaba, merak ediyorum. İntel genelde üst sınıf işlemcileri için rakipsizlikle övünür de, pazar payı çok düşük olan bir alanda rakipsizlikle övünmenin de esprisi yok gibi.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Firmalar kârlarının büyük çoğunluğunu giriş ve orta seviye işlemciler (ekran kartları) üzerinden yaparlar çünkü bunların satış rakamları çok daha fazladır. En hızlı işlemci bende demek biraz prestij meselesi, bunun dışında çok da bir anlamı yok aslında.

   250 $ üstü işlemcileri kimler alıyor demişsiniz. Cevabı basit parası olanlar alıyor. Sonuçta bu işlemciler daha hızlılar ve mutlaka bir alanda giriş seviyesi modellere göre daha iyi sonuçlar veriyorlar.

   Parasına göre en iyiyi almak isteyen bütçesi sınırlı kullanıcılar ise genelde aldıkları her üründe ortalamayı tutturmaya çalışırlar. Çoğunlukla mantıklı olanı budur.

 4. XaeRo

  yukarda bir arkadaşın da dediği gibi seçilen işlemciler ülkemiz şartlarına göre orta ve üst seviye işlemciler.. şahsen ben thgtr okuru olarak ülkemiz şartlarına uygun işlemcilerin olduğu bir test bekliyorum.. sonuçta ben bile şuanki bilgisayarımda bırakın core2 duo yu core duo e5300 kullanıyorum.. işim gereği bilgisayar satışıyla tam 10 senedir haşır neşir olduğum için, core 2 işlemcili bir bilgisayar bizim ülkemizde İYİ bir sistem adı altında toplanıyor..  ben şuan bilgisayarımda e5300 işlemcim ve 8800Gt ekran kartımla bile gta4 oynayabiliyorsam gerisini siz düşünün.. kısacası core duo 3000+ üstü işlemcilerin ve amdnin en düşük işlemcileriye güzel bir test incelemesi bekliyorum.. buarada inceleme gerçekten çok güzel ve ayrıntılı olmuş.. ama site birkez daha arayüz değiştirmiş.. tamda alışmıştık ki en azından incelemerin hemen sonuç sayfasına ulaşabiliyorduk ama bu arayüzde sürekli ileri demekten sıkılıyor insan 🙂

Bir cevap yazın