Giriş Seviyesi DX10 Kartlarının DX10 Oyunlarındaki Başarımı?

Nvidia’nın GeForce FX 5 faciasını unutmadık, unutamayız da. Nvidia’nın DirectX 9 destekli olarak ürettiği bu ilk kartlar, DirectX 9’u tam olarak destekleyen oyunlar çıkmaya başladığında gerçek yüzlerini gösterdiler. Öyle ki, serinin üst seviyeli kartı FX 5900 3D Mark 2005 yapay 3B karşılaştırma deneyinde ancak ATI’nın orta seviyeli kartı Radeon 9600 XT kadar puan alabiliyordu. Özellikle giriş seviyeli FX 5200’ün Far Cry’da düşük (low) görüntü kalitesini bile güçlükle oynatabilmesi bizleri derin hayal kırıklığına uğratmıştı. Görünen oydu ki Nvidia’nın DX9 desteği özde değil, sözdeydi (Aslında durum biraz daha farklı fakat derin. Oyun geliştiricilerinin programlama için kişisel tercihleri ATI’den yana oldu diyebiliriz belki). Tamam, belki OpenGL API’lerini kullanan oyunlarda ezeli rakibinden geri kalmıyor, hatta üstün geliyordu ancak biz değerlendirmemizi o zamanda çıkan oyunların geneli açısından yapıyoruz.

Dün geçti, devran değişti ve şimdi yine benzer bir durumla karşı karşıyayız fakat bu sefer zor durumda olan taraf AMD/ATI (AMD şimdi ATI’nin sahibi konumunda) firması. Gerçi DirectX API’lerinin desteklenip desteklenmemesi ile ilgili değil bu sorun (her şey GPU mimarisinde bitiyor. Tarayıcı – shader- hızını GPU hızıyla sabitleme fikri kimindi acaba?). Her iki firma DirectX 10 için tam destek sunuyor ancak ne hassa, DirectX 10 oyunlarda her iki firmanın kartları isteneni bir türlü veremiyor. Bunu bilsek bile ATI’nin kartları kendi sınıflarındaki rakiplerine karşı boyun eğiyorlar. Böyle bir durumda DX10 destekli olarak üretilen giriş seviyeli ekran kartları neler yapıyorlar peki? Hiç Düşündünüz mü? Bu kartlar DirectX 10 destekli oyunların en düşük sistem gereksinimlerini karşılıyorlar mı? En düşük ve orta ayarlarda akıcı bir görüntü veriyorlar mı?

Sorduğumuz son soru sıkı oyuncuların dudaklarını büzdürebilir ancak bizim için büyük önem arz ediyor. Unutmayın böyle kartlar son çıkan hiçbir oyunu en yüksek kalite ayarlarında (high veya very high) ve 1024 x 768 gibi küçük bir çözünürlükte bile kabul edilebilir seviye olan 25 kare/saniye hızında oynatamazlar. Öte yandan günümüz DX10 oyunlarının DX10 dokuları ancak yüksek veya çok yüksek ayarlarda etkin hale geliyor. O zaman bu kartların DX10 desteği ne ifade ediyor? FX 5200’ün piyasadan fırtınalar gibi geçtiği günleri yâd ediyoruz.

Deneylerimiz için ATI ve Nvidia’dan iki giriş seviyeli ekran kartı ile referans olsun diye de bir orta seviyeli kart kullandık: Palit Radeon HD 2400 Pro, Palit GeForce 8500 GT Super ve Sapphire Radeon HD 2600 XT.

Bir cevap yazın