Gigabyte’tan 3D1: İki motor birden daha mı iyi?

Çok Çekirdekli Kartların Geçmişi

Ekran kartlarının geçmişi bağlamında Gigabyte’ın tasarısı ya çok cesurca, ya da aşırı saflık olarak kabul edilebilir. Birkaç başka kuruluş zaten çok çekirdekli çözümleri denemiş; ama şu yada bu şekilde başarısızlığa uğramışlardı. Şüphesiz bu girişimlerin en ünlüsü 3dfx’in iki çekirdekli Voodoo 5 5500 ekran kartıydı. Birçok deliyürek grafik tutkunu tarafından hevesle beklense de, dört çekirdekli Voodoo 5 6000 hiçbir zaman bir mühendislik örneği olmaktan öteye geçemedi. Voodoo 5’in yeterli tüketici ilgisini görmemesinin ardından 3dfx çalışmalarını durdurdu ve kuruluş en sonunda rakibi NVIDIA tarafından satın alındı.

3dfx Voodoo 5 5500 olasılıkla en iyi bilinen çift çekirdekli tasarım. Ne yazık ki 3dfx'in tasarımı başarısız oldu ve kitlelerin ilgisini çekemediği için, 3B tüketici ürünleri üreticilerinin öncüsü 3dfx kuruluşunun da sonunu getirdi.

3dfx Voodoo 5 5500 olasılıkla en iyi bilinen çift çekirdekli tasarım. Ne yazık ki 3dfx’in tasarımı başarısız oldu ve kitlelerin ilgisini çekemediği için, 3B tüketici ürünleri üreticilerinin öncüsü 3dfx kuruluşunun da sonunu getirdi.

Bir başka tanıdık isim olan ATi’nin de çift çekirdekli tasarım serüveni bulunuyor. 2000’in başlarında Kanada’lı kuruluş iki adet Rage 128 grafik yonga barındıran Rage Fury MAXX ürününü tanıtmıştı. Ne yazık ki ürün ATI’nin umduğu kadar vurucu bir etki yaratmamıştı. Bunun başlıca nedenleri ise ürünün o zamanlar için rakiplerini (GeForce 256) zorlayan bir başarım sergileyememesi, karmaşık bir AGP köprü yapısına sahip olması ve yalnızca Windows 98 ortamında çalışmasıydı.

 ATI Rage Fury Maxx iki adet Rage 128 grafik yonga barındırıyordu ve pazar ömrü çok kısa oldu.

ATI Rage Fury Maxx iki adet Rage 128 grafik yonga barındırıyordu ve pazar ömrü çok kısa oldu.

Bir cevap yazın