Gigabyte’tan 3D1: İki motor birden daha mı iyi?

Gigabyte'tan 3D1: İki motor birden daha mı iyi?

Yılbaşından birkaç gün önce Gigabyte sır gibi sakladığı 3D1 projesini açıklayarak sürpriz yaptı. 3D1 ekran kartı iki adet NVIDIA GeForce 6600 GT yongayı beraberce işleten bir çift çekirdekli SLI çözümü. Basitçe dersek Gigabyte iki adet SLI çalışan grafik işlemciyi almış, tek ekran kartı üzerine yerleştirmiş.

Burada anakart ve ekran kartından oluşan tüm sistemi kurulu halde görüyorsunuz. Burada Gigabyte'ın 3D Rocket-Pro ısıemici / fan beraberliğini görüyorsunuz.

Burada anakart ve ekran kartından oluşan tüm sistemi kurulu halde görüyorsunuz. Burada Gigabyte’ın 3D Rocket-Pro ısıemici / fan beraberliğini görüyorsunuz.

Aslında tasarı o kadar gizliydi ki SLI yapılanmasını keşfeden ve tüm gerekli elektroniği üreten NVIDIA bile Gigabyte’ın bu yeni ürünüyle şaşkınlığa uğradı. Geliştirme aşamasının oldukça entrikalı ve gizli olduğu besbelli, çünkü sonuçta Gigabyte yeni 3D1’in teknolojisi için patent başvurusunda bulundu. Şimdiye kadar patentin içeriği kamuoyuna yansımasa da, NVIDIA’nın bile böyle bir çözümü patenlemeyi en azından unuttuğu ve bundan sonra bu tasarımın tek varisinin Gigabyte olduğu besbelli. Bir başka senaryo ise Gigabyte’ın bu teknolojiyi başka kuruluşlara lisanlayarak gelir elde etmeyi düşündüğü. NVIDIA ise 3D1 kavramından son derece hoşnut olduklarını ve Gigabyte’a tam desteklerini sürdüreceklerini açıkladı.

Bir cevap yazın