Gigabyte’ın i-RAM’i Sabit Disklerin Yerini Alabilecek mi?

Gigabyte'ın i-RAM'i Sabit Disklerin Yerini Alabilecek mi?

Diğer sistem bileşenlerinin ürettikleri iş miktarıyla karşılaştırınca yeni sabit diskler gerçekten yavaş görünüyorlar. Özellikle de belleklerle karşılaştırılınca erişim ve aktarım işlemleri sanki sonsuzluk gibi görünüyor.

Yıllardır ROM disk bellek alt sistemlerinin başarımının arttırılması konusunda ciddi çabalar sarf edildi çünkü CD-ROM, DVD-ROM, disket veya diğer değiştirilebilir ortamlar gibi depolama aygıtlarını bir kenara bırakırsak, sabit diskler hala bilgisayarlar üzerinde bulunan en yavaş bileşenlerden biri olma özelliklerini koruyorlar. Uzun vadede disk üreticilerinin sabit disklerin dönüş hızını arttırmaya çalışmaları boş yere değil.

Şu ana kadar kullanılan geleneksel çözüm Katı Durum Disk (Solid State Disk) olarak adlandırılan, diğer bir deyişle sadece bellek yongalarından oluşan sabit disklerdi. Bu alanın önde gelen üreticileri Amerika merkezli Bitmicro ve SolidData firmalarıdır. SolidData daha çok profesyonel müşteriler için çözümler üretirken, Bitmicro mağazalardan satın alabileceğiniz (en azından kuramsal olarak çünkü fiyatlar bin dolarlar seviyesine çıkabiliyor) kişisel katı durum sürücüleri üretiyor.

Katı durum bellek birimleri sınırlı bir zaman için de olsa veri kaybını önlemek için pil anahtarlama (switching) tekniği kullanıyorlar. Yoksa elektriksel destek olmadan günümüz bellek yongalarında bulunan CMOS transistörler durumlarını koruyamıyorlar. Ancak sonuçlar gerçekten ikna edici. Katı durum sürücüler titreşim ve darbelere karşı çok daha dayanıklılar ve beklendiği gibi manyetik bellek ortamlarına göre çok daha hızlılar (burada bahsettiğimiz erişim süreleri).

İlginç ve çekici ürünler ararken Tayvanlı Gigabyte değişik bir fikirle karşımıza çıkıyor: Eğer normal bellek birimleri kullanarak katı durum diskleri yaparsak ne olur? Sonuç, dört adet DIMM yuvası olan orta büyüklükte bir kart, bellekleri desteklemek için bir tampon pil ve seri ATA arayüzüne sahip i-RAM. Güç PCI arayüzü ile sağlanıyor, bu yüzden en azından bir adet boş yuvaya sahip olmanız gerekiyor ancak bu kart üzerinde bulunan bellek birimleri yüzünden iki adet genişleme yuvasını işgal ediyor.

Bir cevap yazın