Gigabyte’ın Core i5 Yıldızları: P55-UD4P ve P55-UD6

Gigabyte'ın Core i5 Yıldızları: P55-UD4P ve P55-UD6

Bu yılın Computex etkinliğinde ve kapalı kapılar ardında Gigabyte bize P55 tabanlı anakart serisiyle ilgili planlardan bahsetmişti. Beklediğimiz gibi, şirketin stratejisi P45 ve X58 yongasetli serilerde yaptıklarına oldukça benziyor: Aynı baskı devrenin üzerine az veya bol özellik koyarak ucuzdan pahalıya kadar çok sayıda model çıkartmak. Gigabyte’ın birkaç senedir yakaladığı başarının temelinde de bu yatıyor.

Yukarıdaki tabloda beş P55 modelin özellikleri karşılaştırmalı olarak listelenmiş. Sizin de farkına varabileceğiniz gibi anakartların baskı devresi birbirinin neredeyse aynısı ve çift Gigabit yerel ağ, CrossFireX/SLI, DDR3 bellek ve FireWire gibi birçok ortak özellikleri var (Önemli Not: Marvell’in 6 Gbps SATA denetleyici sürücüsünü halen hazır hale getirememesi, Asus ve Gigabyte’ın perakende anakartlara bu yongayı koymaktan vazgeçmesine sebep oldu. Yani bir önceki Asus P55 anakartındaki SATA III yongası, satılacak anakartlarda olmayacak).

Fakat listede eksik olan model, amiral gemisi Gigabyte P55-UD6. Bununla beraber Gigabyte’ın broşüründe gözükmese de bu anakartı gerçek ve test merkezimizde inceleme şansını yakaladık. Karşılaştırma deneylerini heyecanla beklediğinizi biliyoruz ancak Core i5/P55 resmen duyurulmadan ve diğer anakartlar elimize ulaşmadan elde ettiğimiz verileri sizinle paylaşmamız mümkün değil.

İlerleyen bölümlerde P55-UD6’nın yanı sıra bir Gigabyte P55 anakartı daha tanıtacağız.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın