Gigabyte’dan USB 3.0 Destekli Intel ve AMD Anakartlar

USB 3.0 teknolojisi kullanıma hazır olduğundan beri bu yeni iletişim arayüzüne sahip anakart sayısı hızla çoğalıyor. Bunun yanında USB 3.0 teknolojisine en hızlı geçiş yapan anakart üreticilerinin başında Gigabyte olsa gerek. Zira resmi duyurusu yapılan veya yakın gelecekte yapılacak bir çok yeni Intel ve AMD tabanlı anakart USB 3.0 ve SATA 6 Gbps bağlantılarıyla beraber gelecek.

Gigabyte GA-X58A-UD7

Intel X58 yongasetli GA-X58A-UD7 ile başlayalım. Bildiğiniz gibi X58 yongasetli anakartlar aynı zamanda LGA 1366 soketini taşıyorlar. Diğer bir deyişle bu tip anakartlar şimdilik yalnızca Core i7 900 serisi işlemcilerle uyumlular fakat yakın gelecekte çıkacak olan altı çekirdekli Gulftown (Core i9) kod adlı işlemcileri de desteklemeleri kuvvetle muhtemel. O yüzden bu anakartı satın alırken geleceğe de bir yatırım yaptığınızı bilin.

Gigabyte GA-X58A-UD7’de altı DDR3 bellek yuvası, dört PCI Express x16 yuvası, 10 SATA bağlantısı, bir çift eSATA bağlantısı, çift Gigabit yerel ağ ve bir FireWire bağlantısı yer almakta. Anakart CrossFire’ın yanında Nvidi SLI çoklu ekran kartı teknolojilerini destekliyor. Bunun dışında anakartın güç yönetim sistemi oldukça gelişmiş: Tam 24+2+2 adet güç düzeltme fazı var. Arka panelde bir tane de CLR_CMOS düğmesinin olması hızaşırtma meraklılarının hoşlarına gidecek bir özellik.

AMD tarafında Gigabyte çok daha fazla sayıda USB 3.0 destekli seçenek sunacak: 790FX yongasetli GA-790FXTA-UD5, 790X yongasetli GA-790XTA-UD4 ve 770 yongasetli GA-770TA-UD3. Bu anakartlardan GA-790FXTA-UD5,   yapısını ve temel özelliklerini aşağıdaki broşürlere göz atarak öğrenebilirsiniz.  Diğer anakartlarla ilgili elimizde yeterince bilgi yok. Gigabyte USB bağlantıları üzerinden verilen akımı da arttırdığını söylüyor. Böylece bazı harici sabit diskler dışarıdan başka bir güç beslemesine gerek olmadan çalışabilecekler.

Gigabyte GA-790FXTA-UD5 Sunum - 1

Gigabyte GA-790FXTA-UD5 Sunum - 2

Tüm anakartlar 8+2 adet CPU VRM güç fazına sahip ve böylece 140 Watt Phenom II işlemcilerini destekliyorlar. Soket sürümleri AM3 ve dolayısıyla DDR3 belleklerle beraber çalışıyorlar.

Bir cevap yazın