Gigabyte Z68 Anakartı Rafadan Mı Alırsınız, Katı Mı?

Anakartların dikkatleri üstüne topladığı günler bitti zannediyorduk.

Markası, boyutu, şekli, şemali ne olursa olsun, “diğerlerinde ne varsa, bende de var” mantığıyla üretilmiş, basmakalıp sayılabilecek anakartlara alışmıştık. Tam da heyecan yaratan ürünler iyice seyreldi derken, Gigabyte‘ın GA-Z68XP-UD3 ve GA-Z68XP-UD3-iSSD adlı iki modeli gözümüze takılıverdi. Anakartların sıradışı yanı ise kendilerine has katı durum disk (SSD) desteği.

Gigabyte GA-Z68XP-UD3 (iSSD) Anakart - 1

Gigabyte GA-Z68XP-UD3 (iSSD) anakart, evet, işlemcinin yanındaki bir tümleşik SSD.

Her iki modelde de tümleşik bir mSATA arayüz (aslında mini PCIe) bulunuyor ve anakart üzerindeki yuvaya doğrudan bir SSD takabiliyorsunuz. “Rafadan” GA-Z68XP-UD3 modeli boş bir yuvayla gelirken, “Katı” GA-Z68XP-UD3-iSSD modelinde bir 20GB Intel SLC SSD hazır takılı olarak geliyor. Gigabyte, daha yüksek güvenilirlik ve hız için MLC (multi level cell, çok katmanlı hücre) katı durum disklerini atlayıp, doğrudan SLC (single level cell, tek katmanlı hücre) birimlere yöneldiklerini açıklıyor. Gigabyte, SLC’ler çok daha pahalı olsa da, SSD’leri 10,000’lik lotlar halinde aldıkları için parça başına %35 kadar indirim alabildiklerini, bu nedenle iSSD model anakartların toplamda fiyat avantajı bulunduğunu söylüyor.

Gigabyte GA-Z68XP-UD3 (iSSD) Anakart - 3 Gigabyte GA-Z68XP-UD3 (iSSD) Anakart - 6 Gigabyte GA-Z68XP-UD3 (iSSD) Anakart - 5

mSATA yuvaya takacağınız katı durum diskini ister işletim sistemi, ister ReadyBoost’un gelişmişi diyebileceğimiz Intel Smart Response (akıllı tepki) hızlandırması için kullanabiliyorsunuz.

Gigabyte GA-Z68XP-UD3 (iSSD) Anakart - 2 Gigabyte GA-Z68XP-UD3 (iSSD) Anakart - 4

Gigabyte ayrıca iSSD modeline tümleşik gelecek SSD’lerin anakartla aynı garanti şartlarından yararlanacağını, arıza veya şikayet durumunda Intel‘e değil; kendilerine başvurulacağını da belirtiyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın