Gigabyte SLI Destekli 915P Anakart Üretiyor

Gigabyte SLI Destekli 915P Anakart Üretiyor

NVIDIA’nın SLI (Scalable Link Interface) teknolojisini açıklamasıyla birlikte grafik piyasasında heyecanlı dedikodular dönmeye başladı. Son çıkan oyunların sadece küçük bir kısmının ikili (dual) 3D kartlardan tam kapasiteyle yararlanabilmesine rağmen iki grafik kartının aynı anda kullanılması hem yeni yükseltmelere olanak sağlıyor hem de görsel deneyimi arttırıyor.

Şu ana kadar sadece NVIDIA’nın ispatladığımızdan, dar veriyoluna sahip PCIe bağlantılarının piyasaya çıkmasının sadece bir zaman meselesi olduğunu düşünüyoruz.

SLI teknolojisi ile vaat edilenleri yerine getiren ilk anakart Gigabyte GA-8I915P-SLI oldu. Bu kart değişik veriyolu genişliğinde çalışan iki PCIe kart yuvası barındırıyor. Bu yuvalardan ilki X16 bağlantılı ve kuzey köprüsüne yönlendirilmiş, diğerinde ise güney köprüsündeki dört x1 PCIe bağlantısını birleştirerek fiziksel bir x16 bağlantısı oluşturulmuş.

Kendi türünün ilk örneği olduğundan Gigabyte bu kartta makul özellikler sunmaya çalışmış. Anakartta pahalı 925X yonga seti yerine hemen hemen eşit hızda çalışan ve daha ucuz olan 915P kullanılmış. DDR2 bellekten de ek masraflar çıkarmaması için kaçınılmış. Yeni kartın neler yapabildiğine bir göz atalım.

Bir cevap yazın