Gigabyte: Dizüstü Bilgisayarlar Düşüşe Geçecek Masaüstü Bilgisayar Satışları Artacak

Henry Kao GigabyteGigabyte’a gelecekten neler beklediklerini ve Gigabyte’ı ileri de ne gibi zorlukların beklediğini sorduk.

Ünlü donanım üreticisi Gigabyte ile kısa bir söyleşi yapma imkanı bulduk. Henry Kao (anakart üretim sorumlusu), Tony Liao (satış ve pazarlama) ve  Jackson Hsu (ürün müdürü)… Gigabyte’ın ağır toplarını aynı anda yakalamışken  gelecekten neler beklediklerini ve kendilerini ileri de ne gibi zorlukların beklediğini sorduk.

Henry Kao, hemen söze girip bizi şaşırtan şeyler söyledi. Kao’ya göre, Gigabyte için masaüstü bilgisayar oldukça önemli çünkü taşınabilir cihazlar yüzünden dizüstü bilgisayarlar satışlarında önemli bir düşüş göreceğiz önümüzdeki yıllarda.

Kao, iPhone iPad gibi cihazlar ile internetin aktif olarak kullanılabildiği cihazlara artan ilgiye işaret ediyor ve bu ve benzeri cihazlar, taşınabilir bilgisayar anlayışını değiştirecek diyor.

Kao, bu cihazlarla rahatlıkla internete girebildiğiniz için artık insanlar, evde masaüstü bilgisayarlarında ya da mesela bir yere seyehat ederken mobil cihazlarından işlerini görecekler diyor.

“İnternete bağlanabilen bu cihazlar gittikçe gelişecek” diyor Kao ve ekliyor ” bu cihazlar, önümüzdeki üç ya da beş sene içersinde dizüstü bilgisayarların yerini alacak”.

Kao, eğer insanlar artık dizüstü bilgisayar yerine mobil cihazları tercih edecekse, evlerinde masaüstü bilgisayar kullanmak isteyeceklerdir diyor. Bu yüzden Gigabyte olarak anakart üretimi sektöründe canlılığın korunacağını öngörüyoruz diyor.

Henry Kao’nun söyledikleri oldukça mantıklı aslında. Gerçekten de mobil cihazlar artık e-posta okumak, internet sitelerinde gezmek gibi basit işlevleri rahatlıkla yapabiliyorlar. Sürekli internete bağlı olmanız için yanınızda koca bir dizüstü bilgisayar taşımanız gerekmiyor.

Tabi bu dizüstü bilgisayarların bir anda yok olacağını düşündürmesin. Fakat dizüstü bilgisayarların da eskisi kadar popüler olmayacağını söylemek için hayalgücü geniş biri olmaya gerek yok sanırım.

Mobil cihazlar gerçekten de dizüstü bilgisayarların görevini üstlenebilir mi, siz ne düşünüyorsunuz?

4 Yorum

 1. denklem

  Selam Tahir,

  Henry Kao’ nun ucuk bir hayal gucu oldugunu soylemek elbetteki mumkun degil.

  Ama diger taraftan modil cihazlarin dizustu bilgisayarlarin yerini alacaklarini soylem icin filozaf olmak gerekmez.

  Adi gecen cihazlar ciktigi ilk gunku gibi degiller; her gecen jenarasion kendilerini yenilemeyi, iyilestirmeyi basiriyorlar:

  IPhone un ilk surumunde MMS bile yoktu, aradan cok uzn yillar gecmemis olmasina ragmen cok basarili bir iyilesme gosterdi.Her seyden once kullanimi basit. Bir dizustu bilgisayardan daha cok sarj tutuyor, ama o kadar buyuk ve agir degil. Buna benzer bircok rahatlik ve kolaylik sagliyor.

  Buna dayanarak mobil cihazlarin dizustu bilgisayarlarin gorevini ustlenebileceklerini soylemek mumkun.

  Diger taraftan, kisisel olarak fikrimi beyan etmem gerekirse; benim dizustu bilgisayarimin yerini hic bir sey alamaz (bunu yazarkende bilgisayarimin uzerindeki tozlari sildigimi hayal edin:)

 2. Ziyaretçi

  Neden mümkün olmasın şuan google 100 dolarlık tablet üzerinde çalışıyor adamlar 100 dolara  pc concepti yapıyor taşınabilir genel anlamda ipad bi başlangıç bencede çok güzel bir başlangıç teknoloji hergün değişir ama aazı insanların kafası halen gelişmiyor nedense ….

 3. Levent TERLEMEZ

  Dizüstüleri zaten oyun, vb. şeylere kullanmayı hiç düşünmedim. Zaten rahat edemiyorumda, ekran küçük, klavye küçük, port sayıları az, değiştirilebilir donanımların fiyatları pahalı (örneğin, MÜ için dvd-yazıcı 50 TL iken bir DÜ için bir takılabilirlik standartı yok – her firma kafasına göre bir dvd şekil şemaline sahip HP alıp ASUS’a takamıyorsunuz- ve bunun en az üç katı fiyatlı) ve bulunması zor. Donanım güncellemesi yapmak ya çok zor yada hiç mümkün değil. Böyle bir durumda dizüstü makineyi, eğlence ve iş için değilde, sadece yapılacak işe göre alınması en mantıklısı bence.

 4. Özkan

  Haberi okuyup, dönüp kendime baktğımda, dizüstü bilgisayar almayı planlarken bir Blackberry aldığımı, mobil kullanımı bununla gerçekleştirdiğimi, dizüstü yerine de güçlü bir masaüstü sistem toplamak istediğimi ifade edebilirim. Dolayısıyla öngörülere katılmamak elde değil…

Bir cevap yazın