Gigabyte 8PE800 gerçekten 800 MHz destekliyor mu?

Intel, 800 MHz FSB’ye sahip Prescott çekirdekli P4 işlemcilerini ve bu FSB hızını destekleyen Canterwood ve Springdale yongasetlerini hazırlayadursun, bazı anakart üreticileri 845PE gibi yongasetlerinde de 800 MHz desteğini vermenin yollarını arıyorlar – tabii overclock yoluyla ve gayrı resmi olarak! Örneğin Abit, BH7 modelinde 4-phase voltaj regülatörü ve çok kaliteli kapasitörler kullanarak bunu sunacağını belli ediyor.



Gigabyte ise bazı yeni modellerinde 6-phase voltaj regülasyonu sağlayan DPS adlı bir ek kart ile çok daha yüksek stabilite sunduğunu duyuruyor. Bu kart belli ki overclockçular düşünülerek tasarlanmış ve bu modellerin de 800 MHz FSB desteklemesi hiç şaşırtıcı olmaz. Yine de, bu anakartların gerçekten bu desteği sunup sunamadıkları 800 MHz P4 işlemciler çıkınca belli olacak.



Diğer yandan Gigabyte, “800 Serisi” adıyla, model isminde 800 geçen anakartlar da duyurmaya başladı. Bazılarında DPS var, bazılarında yok. 800’lü model isimleri kullanmak bir hile sayılır; Gigabyte bu pazarlama hilesini, Intel’in 800 MHz’den önce 667 MHz’e geçeceğini sanarak 667 serisi anakartlar çıkararak da kullanmıştı. Belli ki model isminin – anakart overclock ile 800 MHz desteklese, de desteklemese de – bir çağrışım yaparak tüketiciyi çekmesini bekliyor. Ancak Gigabyte Web sitesinde hiçbir şekilde “bu anakartlar 800 MHz FSB destekler” de demiyor.



Ancak anlaşılan bu kadarı, Gigabyte Türkiye temsilcilerine yeterli gelmiyor. Gigabyte’ın Türkiye temsilcilerinden birinden bugün elimize geçen bir ilanda, GA-8PE800 Ultra modelinin, “İlk 800 MHz’lik Anakart” olduğu iddiası bulunuyor. Oysa 6-phase DPS kartı bile olmayan bu anakartın, 800 MHz desteklediği bilgisi Gigabyte Web sitesinde yer almıyor. Böyle bir bilgi, Gigabyte’ın bugünkü CeBIT duyurusunda da yok. Acaba, diyoruz, Gigabyte’ın 800’lü pazarlama hilesine, kullanıcılardan önce distribütörleri mi kanıyor? 🙂


Bir cevap yazın