Gigabit Ethernet: Bunları Bilelim, Bölüm 1

İhtiyacım Var Mı?

Gigabit Ethernet’in ilk pazarlama malzemelerinin çoğu “kurumsal” pazara yönelikti, genelde veri merkezi yöneticilerine hitap ediyordu. Gigabit Ethernet 100Base-T’den on kat daha geniş bir veri hattı açtığı için üzerinde çalışan ilk uygulamalar doğal olarak daha geniş bant genişliğine ihtiyaç duyan uygulamalar oldu. Sunucudan sunucuya, switch’den switch’e ve “backbone” uygulamalar Gigabit Ethernet’in ilk aday uygulamalarıydı ve ortalık bu tür uygulamalar için Gigabit Ethernet’in doğru bir yatırım olduğunu kanıtlayan white paper’larla doluydu.

Gigabit Ethernet ekipmanları da fiyat düşürme trendine uydukta sonra üretici firmalar yüksek bant genişliği isteyen “power user”lara yönelik masaüstü bilgisayarlara da Gigabit Ethernet koyma imkanına sahip oldular.

Çoğu küçük ağın veri transfer ihtiyaçları oldukça alçakgönüllü olduğu için küçük bir ağın Gigabit Ethernet’in kapasitesine ihtiyaç duyup duymadığı hep tartışılageldi. O zaman küçük ağlarda genel olarak çalışan uygulamalara bir bakalım ve bu uygulamalara Gigabit Ethernet’in ne tür katkıları olabileceğini inceleyelim:

 • Oyunlar

  Ağ oyunlarının çoğu Internet üzerinden oynanmak üzere tasarlandığından ağ üzerinden gönderdikleri veri miktarı oldukça azdır. Oyunlar aslında daha çok yerel işlem gücüne dayanırlar ve sadece gerekli olan bilgileri ağ üzerinden transfer ederler, bu yüzden Internet üzerindeki genel ağ standartları bu oyunları için yeterlidir.

  Evet, oyunlarda daha hızlı olan daha iyidir, ancak Gigabit Ethernet ağ oyunları hastalarına herhangi bir avantaj getirmiyor. Ağ oyunlarında cevap verme süresi (Response time) önemlidir, ancak 10 ms’nin altına inmek herhangi bir avantaj getirmez, ve bu performansı da klasik bir 10Base-T ağ rahat rahat sağlar. Yani kısacası bu alanda Gigabit Ethernet’in kapasitesi boşu boşuna harcanır gider.



 • Streaming Audio/ Video/ NetMeeting vs.

  Günümüzde en fazla kullanılan akıcı video formatı MPEG-2. bu format “normal” görüntü için 2-6Mbps arası, HDTV kalitesi için ise 12-20Mbps arası gerektiriyor. Bunlara ek olarak yayın amaçlı olmayan yüksek kaliteli profesyonel düzeyde HDTV uygulamaları da var ve bant genişliği istekleri 40Mbps civarına çıkıyor, ancak ev ve küçük ofis ağlarının çoğu bu hıza ihtiyaç duymaz.

  İyi haberler de var elbette. Evlerde akıcı video transfer sistemi olarak kablosuz erişimin tercih edilmesi ve Internet’in bant genişliğinin düşük olması yüzünden veri sıkıştırma konusunda çok büyük ilerlemeler yaşandı. Bu ilerlemelerin meyvesi karşımıza MPEG-4 olarak çıkıyor. Bu format MPEG-2’ye göre çok daha iyi ölçeklenebiliyor ve 64Kbps-4Mbps arasında çok daha iyi görüntü kalitesi sunuyor.

  Ancak net sonuç şu: Eğer bir video üretim stüdyosu değilseniz ve dört veya daha fazla HDTV yayınını aynı anda yapmak istemiyorsanız, bu ihtiyacınız için 100Base-T LAN görünür gelecekte yeterli.

  Püf noktası: Popüler MPEG standartlarının detayları ve bant genişlikleri hakkında burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz.


 • Büyük Dosyaları Ağda Transfer Etmek

  Küçük ofislerde bu senaryo sık sık ortaya çıkabilir. Özellikle grafik tasarım stüdyoları, mimari firmalar ve 10 ile 100 MB arasında dosyaları sık sık transfer eden ağlarda. Küçük bir hesap yaparak 100 MB’lık bir dosyanın 100Base-T ağlarda transfer edilmesinin 8 saniye süreceğini söyleyebiliriz [ (100MB x 8bit/bayt)/ 100Mbit/s], ancak gerçek hayatta ortaya çıkan sorunlar yüzünden bu süre çok daha uzundur. Kullanılan işletim sistemi, kullanılan uygulama, bilgisayarların bellek miktarları, işlemci hızları ve makinenin yaşı (makinenin yaşı anakartın veriyolu hızının göstergesi olarak kabul edilebilir) aklımıza ilk gelen faktörler.

  Bu faktörlerden bir tanesi de kullanılan ağ ekipmanının hızı elbette. İşte Gigabit Ethernet bu faktörü pozitif yönde etkileyebilir ve büyük boyutta dosyaların transferinde çıkabilecek potansiyel bir sorunu ortadan kaldırabilecek. Ancak şurası da bir gerçek ki, 100Base-T LAN’lardan bile 50 Mb/s performans almak zor, Gigabit Ethernet’te 100Mb/s daha da zor!



 • Ağlarda Yedekleme

  Büyük dosya sendromunun başka bir versiyonu da bu sorun. Eğer ağdaki bilgisayarların tümünün yedekleyecek bir dosya sunucusu kullanıyorsanız Gigabit Ethernet bu senaryonun performansını artırabilir. Ancak sunucuya giden veriyolunu genişletmek eğer sunucu ve yedekleme ünitesi yetersiz kalırsa yapabileceğiniz pek bir şey yok.

  Eğer bu tür bir yedekleme senaryosuna soyunacaksanız, Gigabit Ethernet’ten önce hızlı bir sunucu ve bol bol belleğe ihtiyacınız olacak. Veri yedekleme medyası olarak da CD-ROM veya teyp değil, hızlı bir sabit disk kullanmalısınız.



 • Sunucu Tabanlı Uygulamalar

  Küçük ofislerde ve ev LAN’larında ortaya çıkabilecek başka bir senaryo da sunucu tabanlı bir uygulama yüzünden bilgisayarlar arasında hızlı bir veri akışına ihtiyaç duyulması. Ancak Gigabit Ethernet’e soyunmadan önce ağınızı iyice analiz etmeli ve gerçekte ne kadar verinin transfer edildiğini ölçmelisiniz.

Açıkça söylemek gerekli ki, çoğu ev kullanıcısı Gigabit Ethernet için ellerini ceplerine atmaya pek yanaşmayacaklar. Küçük ofislerin bazıları Gigabit Ethernet’in yararını görebilirler, ancak daha önce de söylediğimiz gibi önce ağlarını analiz etmelerini öneriyoruz. Ancak diyelim ki iki yıl içerisinde bilgisayarlarınızı terfi etmek istiyorsunuz, hazırlığı şimdiden yapmanız gerekli değil mi? yazımızın ikinci bölümünde terfi meselesinin en zorlu bölümüne, kablolamaya değineceğiz.

Bir cevap yazın