Ghost Recon: Future Soldier’dan Yeni Detaylar ve İlk Video

Ubisoft Paris’in Ghost Recon’ı yeniden canlandırma projesi olan Future Soldier’dan bir süredir yeni bir haber alamamıştık. Bugün ise Resmi Xbox dergisinin (OXM) Mayıs sayısında yayınlanacak Ghost Recon: Future Soldier yazısından çok önemli bir takım bilgiler basına sızdı.

 • Oyun, bölünmüş ekranda (split screen) co-op modunu destekleyecek. Ancak ekip bu modun kaç kişiye kadar destek vereceğine karar verememiş henüz. Olasılıklar 2 veya 4.
 • Co-op modu online olarak 4 kişiye kadar oynanabilecek.
 • Çoklu oyuncu modu ise 16 kişiye kadar destek sunacak. (8vs8)
 • Future Solider’ın çoklu oyuncu modlarında Capture the Flag ve Domination gibi klasik modların yanında bazı farklı oyun modları da bulabileceğiz.
 • Future Soldier’daki askerler yakın dövüşte sanatlarında uzman olacaklar. Bu da oyunda göğüs göğüse çatışma anlarıyla sık sık karşılaşacağız demek.
 • Askerler exoskeleton zırhları sayesinde birçok engeli kolayca aşabilecek, düşmana yerden kayarak saldırabilecek (bkz. FEAR), siperden sipere depar atabilecek. (VAAAY!)
 • Oyundaki 4 sınıf olacak: Commando, Engineer (mühendis), Sniper (keskin nişancı), Recon (keşif)
 • Commando: Omuza monte edilmiş bir roketatar dışında standart bir asker görünümünde olacak bir sınıf.
 • Engineer: ABD’nin Irak’ı işgalinde kullandığı UAV drone’larının bir benzeri kullanabilecek.
 • Sniper: Düşmanı uzaktan tanımlama ve imha etmede usta bir sınıf.
 • Recon: Optik kamuflajıyla görünmez olup düşman hatlarının arkasına sarkabilen bir sınıf.
 • Takım arkadaşlarımızın yapay zekası bir hayli geliştirilecek. 10-12 yıllık bir askeri eğitimden geçmiş gibi hareket edecekler. (Vay canına!)
 • Takımımız 4 kişiden oluşacak ve bu tür oyunlarda bir yenilik olan link-up özelliğini bizlere sunacak. Bu özellikle takım arkadaşımızı otomatik olarak takip edebileceğiz. Böylece ilerlerken arkadaki takım arkadaşlarımızı da kontrol edebileceğiz. Bu özelliği diğer takım arkadaşlarımıza da uygulamamız mümkün.
 • Link-up özelliği çoklu oyuncu modlarında da kullanılabilecek. Optik kamuflajını kullanarak gizlenmiş bir Recon’a yaklaştığımızda biz de gizlenebileceğiz. Bu özelliklerle Future Soldier, takım oyununu öne çıkarmayı hedefliyor.
 • Rainbow Six Vegas 2’de olduğu gibi oluşturduğumuz askeri hem senaryo modunda hem de çoklu oyuncu modunda kullanabileceğiz. Yani oyunun senaryo modunda aktif hale getirdiğimiz silahlar ve eşyalar, oyunun çoklu oyuncu modunda da kullanılabilir olacak.

Rusya devlet başkanının radikal güçler tarafından kaçırılmasıyla başlayacak Future Soldier’da ilk olarak Rusya devlet başkanının badigardlarından birini yöneteeğiz. Ne yaparsak yapalım devlet başkanının kaçırılmasına engel olamayacağız ve olaylar hiç de şaşırtıcı olmayacak bir şekilde “beynelmilel” bir hal alacak. Kolayca tahmin edebileceğimiz gibi bu dakikadan sonra, kahraman Amerikan ordusunun olayları kontrol altına alma çabalarına yön vereceğiz.

Ghost Recon: Future Soldier’la ilgili yaptığım ilk haberde öylesine bir öngörüde bulunup oyunun ABD’nin 90’larda su yüzüne çıkan ve “Future Soldier” ismini verdiği süper asker yaratma projesiyle bir bağının olabileceğini vurgulamıştım. Şimdi görüyoruz ki bu basit öngörü gerçek oluyor. Bu kötü bir şey mi? Elbette değil. Ancak Fransız bir firmanın, Amerikan propaganda malzemelerini kullanarak şiddetten başka bir içerik sunmayan bir oyun geliştiriyor olması rahatsızlık verici.

Tabi olaya düşünsel yönden yaklaşmadığımızda bu yeni Ghost Recon oyunundan keyif almamız olası. Zira bu sefer Meksika aksanıyla İngilizce konuşan düşmanlar yerine Rus aksanlı düşmanların tepesine bineceğiz. Konu yeni fikirler bulmakta zorlanan Ubisoft olunca, bu durum bile oyun dünyasında bir devrim olarak nitelendirilebilir.

Son bir not: Videonun yönetmeni, daha önce Help Is Coming isimli bir kısa film çalışması olan ve Black Eyed Peas’in Meet Me Halfway klibini çekmiş Ben Mor.

Bu arada Ubisoft’un daha önce duyurduğumuz Ghost Recon: Future Soldier kısa film projesi de tam gaz devam ediyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın