Geri Dönüşüm Kutusu Bilgisayarım’a Nasıl Gönderilir?

Windows XP zamanından beri Microsoft, kullanıcılarını masaüstlerini temiz tutmaları için teşvik ediyor. Bu durumun en güzel örneği format işleminden sonraki masaüstü hali olsa gerek. Fakat Microsoft bu teşvike rağmen hala Geri Dönüşüm Kutusunu masaüstünde göstermeye devam ediyor.

Bu yazımızda, varsayılan olarak masaüstünde gelen Geri Dönüşüm Kutusunu, Bilgisayarım ekranına nasıl göndereceğimize bakıyoruz.

Windows 7 - Çalıştır ekranı regedit

Aslında gayet basit olan bu işlem, Kayıt Defteri’ne ufak bir ekleme yaparak gerçekleştiriliyor. Bunun için, Başlat Tuşuna bastıktan sonra arama çubuğuna Çalıştır yazarak ya da kısaca Windows + R kısa yolunu kullanarak Çalıştır ekranına gidiyoruz ve gelen Çalıştır ekranına regedit yazıp Enter’a basıyoruz.

Windows 7 - Kayıt Defteri Düzenleyicisi

Daha sonra karşımıza çıkan Kayıt Defteri Düzenleyicisi ekranında HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerMyComputerNameSpace yolunu izliyoruz{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E} isminde yeni bir Anahtar ekliyoruz ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatıyoruz.

Kayıt Defteri ile işimiz bittikten sonra Windows Gezgini’ni yeniden başlatıyoruz (Gezginin nasıl yeniden başlatılacağına buradan bakabilirsiniz) ve Bilgisayarım ekranına giriyoruz. “Diğer” isimli yeni bir sekme ve altında Geri Dönüşüm Kutusu, kolay gelsin!

Windows 7 - Bilgisayarım Geri Dönüşüm Kutusu

Bu arada unutmadan ekleyeyim, Kayıt Defteri’nde (registry) yapılan her değişiklik belli oranlarda riskler taşır, bu yüzden işleme başlamadan önce Kayıt Defteri’nizin tam bir yedeğini almak isteyebilirsiniz. Bizden söylemesi 🙂

1 Yorum

Bir cevap yazın