Gerçek Oyun Kontrolü İçin Yeni Bir Klavye

Zboard Nedir?

Zboard’un ne olduğunu açıklarken, onun ne olmadığını açıklamak daha yerinde olur. Zboard bir tuş şablonu çözümü değil. Zboard bilgisayarınızdaki PS/2 portuna takılan bir klavye tabanı kullanıyor ve değişebilen tuşlara sahip. “Değişebilen tuş” kelimelerini kullanmak kafa karıştırıcı gelebilir çünkü bir bilgisayar klavyesindeki tuşların yerlerini fiziksel olarak değiştirmek denince bu gerçek bir zorluk ve tatsız bir iş olarak görülebilir.

Zboard'un boş klavye tabanı. Klavye için daha iyi bir his verebilmek için, Zboard'un temas noktalarının etrafında kalın lastik kullanılmış. Bu, Zboard'un tasarımına giren detaylardan sadece biri.

Zboard’un boş klavye tabanı. Klavye için daha iyi bir his verebilmek için, Zboard’un temas noktalarının etrafında kalın lastik kullanılmış. Bu, Zboard’un tasarımına giren detaylardan sadece biri.

Zboard, benim “klavye tuş takımı” dediğim şeyi değiştirmeye izin veriyor (Ideazon buna “Klavye Arabirimleri” diyor.). Zboard’un tabanına çok çeşitli “klavye tuş takımıları” yerleştirilebiliyor; böylece kullanıcı klavyenin görünümünü ve hissini gerçek zamanlı olarak değiştirebiliyor. Farklı bir oyuna (veya programa) geçtiğinizde tuş takımını değiştirmeniz yetiyor.

Bu, Zboard klavye arabiriminin Zboard tabanı ile temas ettiği alanın yakından bir görünümü. İlk bakışta biraz ucuz bir görünümü varmış hissi veriyor fakat yakından inceleyince Zboard'un uzun süre dayanacak şekilde tasarlandığını görüyorsunuz. Klavye arabirimi tabana takıldığında güvenli bir şekilde tutulmasını sağlayacak sert temas noktalarına sahip.

Bu, Zboard klavye arabiriminin Zboard tabanı ile temas ettiği alanın yakından bir görünümü. İlk bakışta biraz ucuz bir görünümü varmış hissi veriyor fakat yakından inceleyince Zboard’un uzun süre dayanacak şekilde tasarlandığını görüyorsunuz. Klavye arabirimi tabana takıldığında güvenli bir şekilde tutulmasını sağlayacak sert temas noktalarına sahip.

Bu konseptin avantajları açık bir biçimde görülebiliyor. Zboard klavye arabirimleri normal bir klavyeden daha geniş tuşlar ve daha iyi bir yerleşim sunabiliyor. Oyunu kontrol etmek için yoğun bir biçimde klavyenin kullanıldığı FPS tipi oyunlarında bu gerçek bir avantaj oluşturabilir. Ancak, Zboard’un gerçek incisi, tipik bir klavyeye göre daha mantıksal bir yerleşim sunabilmesi. Bu tuşlar genelde daha iyi etiketlenmiş oluyor ve daha geniş tuşlarıyla daha iyi bir kullanım zevki veriyor.

Zboard aslında üç parçadan oluşuyor; Zboard tabanın kendisi, klavye arabirimleri ve Zboard kontrol yazılımı. Zboard yazılımı, Zboard’un “klavye arabirimi”nin ne zaman değiştiğini bildirebilmesi için bilgisayar ile iletişim kurma görevini yürütüyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın